Официална покана австрийският концерн "Фьост Алпине" да инвестира в металургичен завод у нас на стойност 5 млрд. евро отправи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров по време на срещата си с канцлера на Австрия Алфред Гузенбауер във Виена вчера.

Ръководители на австрийския концерн вече заявиха намеренията си за евентуален строеж на металургичен завод в България по време на среща с премиера Сергей Станишев в началото на тази година, припомня на страниците си днес вестник „Монитор“.

Предимствата на България пред останалите страни, кандидатстващи за проекта на "Фьост Алпине" - Румъния, Турция и Украйна, са най-благоприятната данъчна среда, най-привлекателните цени на електрическа енергия, добрите инфраструктурни решения и това, че България може да осигури земята, на която да се построи комбинатът - 1000 хектара. Близо до нея има летище, пристанище, жп връзка и снабдяване с газ, добави Петър Димитров.

Канцлерът на Австрия смята, че кандидатурата на България е достатъчно сериозна, а производството на "Фьост Алпине" е екосъобразно и то трябва да остане в рамките на ЕС. Ако изискванията на ЕС за парниковите газове не се влошат, инвестицията ще остане в България или Румъния подчерта австрийският канцлер.

Министър Димитров се срещна вчера и с министъра на икономиката и труда на Австрия Мартин Бартенщайн. На срещата бяха обсъдени проектите за газопроводи "Южен поток", "Набуко" и "Северен поток". Министър Бартенщайн подчерта, че от гледна точка на Австрия "Южен поток" и "Набуко" не са противоречащи, тъй като има много търсене на газ в Европа. Приоритет е проектът "Набуко", защото е от алтернативен източник. Министър Бартенщайн е дал съвети за това каква да бъде политиката на България, за да спечели проекта на "Алпине".

Австрийският министър заяви пред български журналисти, че е необходимо междуправителствено споразумение за "Набуко" между България и Австрия, което да се подпише до юни-юли, за да има яснота между двете държави. Строителството на "Набуко" може да започне през 2009 г., а през 2012 г. централноазиатският етап вече ще достига до Европа. Забавянето от една година е нормално за такъв мащабен проект, подчерта Бартенщайн.

Министър Димитров се срещна вчера и с ръководството на един от най-мощните инвеститори във възобновяеми енергийни източници - компанията "Бевър". До момента инвеститорите са вложили 10 млн. евро ветрогенератори в Североизточна България, а до година смятат инвестицията им да нарасне до 90 млн. евро.

Снимка: БГНЕС