Американски щат налага родителски контрол за децата в социалните мрежи
Губернаторът на американския щат Юта е подписал два законопроекта, които могат да променят начина, по който тийнейджърите могат да използват приложенията за социалните медии.
Според новите закони компании като Meta, Snap и TikTok ще трябва да получават разрешение от родителите, преди тийнейджърите да могат да създават акаунти в техните платформи, съобщава Engadget. Законите изискват също така въвеждане на “полицейски” час, родителски контрол и функции за проверка на възрастта. Тези нови изисквания могат да променят драстично начина, по който социалните платформи обработват акаунтите на най-младите си потребители.
В допълнение към функциите за родителско съгласие и проверка на възрастта, законодателството забранява на компаниите "да използват дизайн или функция, които предизвикват пристрастяване на непълнолетни към платформата".
Те побъркват децата ни: Американски окръг съди колективно социалните медииСоциалните мрежи влошават симптомите на тревожност и депресия при младите хора, се казва в иска
Засега не е ясно как местните власти възнамеряват да приложат на практика тези закони или как те ще действат спрямо съществуващите акаунти на тийнейджъри в социалните медии. И двата закона трябва да влязат в сила през март следващата година.
Ефектът, който социалните медии могат да окажат върху тийнейджърите, особено върху по-младите, е в центъра на общественото внимание през последните години. По-рано тази година здравните власти в САЩ обявиха, че 13 години е твърде ранна възраст като изискване към тийнейджърите за присъединяване към подобни платформи.
Конгресът и властите в други американски щати също работят по закони, които биха ограничили възможността на подрастващите да използват свободно приложения за социални медии.
Не всички обаче са съгласни, че ограниченията, са правилният подход. Фондацията Electronic Frontier Foundation, която следи за правата в цифровото пространство, например, се противопоставя на закона, като твърди, че той ще наруши правата на младите хора в САЩ, произтичащи от Първата поправка, посочва в заключение Engadget.