Дългият обяд на Карлос Масон и уроците от травмата на Испания
Дори хората да са наясно със заплахата, предупрежденията не работят, освен ако не са били обучени как да реагират при бедствия
Опустошителните наводнения, които убиха повече от 220 души в Испания, са остро предупреждение за това как грешките на властта могат да доведат до повреда на системите за предупреждение при бедствия в ерата на трудни за прогнозиране катастрофи.
Докато продължава оценката на лошата реакция на бедствието през октомври, се засилват критиките към регионалното правителство на Валенсия, изпратило спешен сигнал до мобилните телефони на гражданите близо 13 часа след като държавната метеорологична агенция предупреждава за „много интензивен” дъжд.
Голяма част от гнева на оцелелите е насочен към Карлос Масон, консервативния ръководител на регионалното правителство. В деня на наводненията той е имал тричасов обяд с журналистка, който според местните медии е приключил, когато вече са постъпили първите съобщения за изчезнали хора.
През уикенда 130 000 души протестираха по улиците на Валенсия, призовавайки Масон да подаде оставка. „Нашите ръце са изцапани с кал, техните с кръв“, пишеше на някои плакати.
Експертите по бедствия казват, че травмата на Испания носи уроци за други страни, включително около Средиземноморието, където изменението на климата създава нови заплахи, които са колкото страшни, толкова и трудно предсказуеми, пише Financial Times.
Премиерът Педро Санчес заяви на срещата на върха COP29 в Баку във вторник, че иска „да каже силно и ясно, че изменението на климата убива“.
Хесус Лух Ферер, генерален директор на BUSF, неправителствена организация на пожарникарите, специализирана в оказване на помощ при бедствия, каза, че държавната метеорологична агенция Aemet е свършила работата си, като е изпратила технически сигнали, които са завършили с най-сериозното „червено“ предупреждение в 7.36 сутринта в деня на наводненията.
„Потокът от информация обаче - и особено реакцията на този поток от информация - не бяха достатъчни“, изтъкна той. „Техниците могат да информират, могат да предупреждават, но те не са изпълнителна власт. Те не могат да кажат на хората да си стоят вкъщи. Те не могат да кажат на компаниите да затворят вратите си.“
Примерите за неадекватни системи за предупреждение се трупаха още преди бедствието във Валенсия.
След наводненията през 2021 г., които убиха повече от 200 души в Германия, Белгия и Нидерландия, университетът на ООН отбеляза, че „подобряването на разпространението и разбирането на съобщенията за ранно предупреждение е от ключово значение“. След като над 100 души загинаха при горски пожари в Хавай през 2023 г., експерти заявиха в официален анализ, че „недостатъчните или неефективни сигнали“ са допринесли за броя на жертвите.
ООН си е поставила цел целият свят да бъде обхванат от национално управлявани системи за ранно предупреждение до края на 2027 г. Камал Кишор, който ръководи отдела на ООН за намаляване на риска от бедствия, казва, че има „огромно подобрение“ в системите за предупреждение през последните 10 години, но че те все още „не са близо до нивото, на което трябва да бъдат“, обобщава FT.
Колкото до България, при приоведеният на 17 октомври тази година тест на системата BG-Alert много граждани не получиха известие и съобщение на телефоните си от пожарната. От Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ обясниха, че най-вероятната причина да не се получи разпространеното тестово съобщение е неактивиран тестови канал на устройствата.
Отговорността за сигналите често се разпределя между различни институции, поради което координацията е от първостепенно значение. В Испания, където институциите се контролират от политически партии, вкопчени в постоянна вражда, избухна позната игра на обвинения.
Тъй като за реакцията при бедствия са отговорни регионите, ръководеното от социалистите централно правителство обяви, че вината за липсата на навременен сигнал до мобилните телефони на хората е на администрацията на Масон, управлявана от Народната партия.
Масон се появи във видео, качено в платформата X, малко след 13:00 часа, казвайки, че дъждовете отминават.
Испанският министър на околната среда Тереза Рибера заяви, че в ранните часове на вечерта е било ясно, че Валенсия „не взема правилните решения“.
Представители на Народната партия се опитват да сочат с пръст Рибера, чието министерство е отговорно за Aemet, а също и за публичен орган, който следи нивото на водните корита. Според партията те не са направили достатъчно, за да вдигнат тревога за риска реките да излязат от бреговете си.
Обучението също е проблем. Бавният отговор сочи за ограничено разбиране на лошото време сред някои вземащи решения, за които в крайна сметка се оказва трудно да оценят степента на заплахата и да решат какво да правят, казват експерти, цитирани от FT.
Вики Палма, съветник по реагиране при бедствия, работил с правителството на Канарските острови, казва, че работата по оценката на уязвимостта на хората и имуществото често се пада на държавни служители, които нямат необходимия опит.
„Имате нужда от метеоролози в отдела за гражданска защита, от хора, които разбират какво се случва и могат да преведат научната информация на другите“, допълва Палма.
Всеки испански регион може да изпраща спешни сигнали до всички потребители на мобилни телефони в зона на бедствие, след като директива на ЕС изиска държавите-членки да създадат необходимите системи до 2022 г.
Масон каза в понеделник: „Ще дойде време, когато всяка администрация ще прегледа представянето си. Мисля, че трябва да приемем, че са допуснати грешки.”
Той обаче се опита да омаловажи значението на дългия си обяд, казвайки, че е поддържал връзка с колегите си по телефона и че не е било необходимо присъствието му на ключово заседание на извънредна комисия, което е започнало в 17:00 часа. Съобщава се, че обядът му е приключил към 18 часа.
Служител на централното правителство отбеляза, че часове по-рано други институции са реагирали на телефонни обаждания и съобщения в медиите за предупреждението на Aemet, като университетът на Валенсия, около 20 градски съвета и десетки училища са били затворени.
Дори хората да са наясно със заплахата, предупрежденията не работят, освен ако не са били обучени как да реагират, казват експерти. „Хората често не знаят как да действат в определени извънредни ситуации“, отбелязва консултантът Алба Барадо, работила по планове за бедствия за общините във Валенсия.
Трагичното доказателство за това дойде, когато хората във Валенсия се опитаха да преместят превозните си средства в подземни паркинги поради страх, че ще се наводнят, но в крайна сметка се удавиха, след като бяха уловени от пороя под земята.