Тълпа от оцелели след наводненията в Испания посрещна крал Фелипе с обиди и кал
Наложи се полицията да се намеси, като някои от органите на реда бяха на коне, за да удържат разгневените хора
Тълпа от разгневени испанци се нахвърли с обиди и замеряйки с кал крал Фелипе Шести и правителствени служители по време на първото им посещение в един от най-пострадалите от наводненията градове.
Монархът беше на посещение в Пайпорта, близо до Валенсия, един от градовете, които пострадаха най-много. Фелипе Шести се опитваше да разговаря с местните жители, докато други крещяха наоколо, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Наложи се полицията да се намеси, като някои от органите на реда бяха на коне, за да удържат тълпата от десетки хора.
"Махайте се! Махайте си!" и "Убийци!" крещеше тълпата наред с други обиди. Служители на охраната разтвориха чадъри, за да предпазят краля и официалните представители, докато протестиращите хвърляха кал по пътя им. "Загубихме всичко!", крещеше един от протестиращите.
🇪🇸 | No se recuerda alguna imagen similar de los reyes de España, o algún rey de cualquier parte del mundo, que haya experimentado así el dolor y rabia de las víctimas.
— Carlos alberto Pedeaña villeras (@PedeanaCarlos) November 3, 2024
Nunca en todo el reinado de Felipe, o incluso de príncipe, se ha visto tamaña escena. pic.twitter.com/LlVjpWgPTd
Кралят запази спокойствие и направи няколко опита да разговаря с отделни жители. Един от тях се разплака на рамото му, а друг си стисна ръката с владетеля.
Това е безпрецедентен случай за кралския двор, който полага големи усилия да изгради имидж на Фелипе Шести на монарх, харесван от нацията, отбелязва АП. Днес обаче общественият гняв заради бедствието достигна своя връх, добавя агенцията.
Кралица Летисия и регионалният президент на Валенсия Карло Масон също бяха на посещение в засегнатия район.
Над 200 души загинаха при наводненията тази седмица, а домовете на хиляди бяха разрушени от водата и калта. Най-малко 60 от загиналите са в град Пайпорта.
Когато наводненията започват да заливат града, регионалните власти издават предупреждение по мобилните телефони, което обаче прозвучава с два часа закъснение.
Още повече гняв предизвика неспособността на властите да реагират бързо на последствията. По-голямата част от разчистването на калта и отломките беше извършено от местни жители и хиляди доброволци.
Министър-председателят Педро Санчес трябваше да придружи краля при посещението, но не е ясно дали е бил там в момента, в който кралят и останалите официални представители са били замервани с кал, отбелязва АП.
Монархът и останалите официални представители си тръгнали половин час след пристигането в града.