Усилията на китайското правителство за ограничаване поскъпването на имотите дават ефект
Усилията на китайското правителство за "охлаждане" на пазара на недвижими имоти в бързоразвиващата се китайска икономика дават известни резултати, сочат изнесените напоследък статистически данни.
Анализатори коментират обаче, че ще бъде още по-трудно от тук нататък да се ограничава прилива на чуждестранни капитали към страната за инвестиране в недвижима собственост, особено на фона на възможна доходност между 30 и 50% годишно, на фона на едва 10% на развитите пазари.
Чуждестранните инвестиции в имоти в страната възлизат на едва 15% от общите в Китай. Въпреки това обаче, в страната продължава силното поскъпване в цените на недвижимостите, особено в големите и развити китайски градове.
Относително ниският дял на чуждестранните инвестиции в Китай се предопределя от предприетите правителствени действия.
През юли миналата година бяха предприети рестриктивни действия, включващи забрана за купуване на недвижима собственост от чужденци, които нямат местно представителство или офис в страната.
Право на покупка на недвижими имоти се дава на чужденци, които са живели или работили в Китай повече от една година.
За чуждестранните компании инвестиращи в недвижими имоти с общи инвестиции от над 10 млн. долара, регистрираният им капитал не може да е по малък от 50% от стойността на инвестираните суми.
На чуждестранните инвеститори, чийто регистриран капитал не е напълно внесен или не е издадено право за покупка на собственост от овластените регулаторни органи, или чиито капитал за осъществяване на проекта е под 35% от общата стойност на инвестициите се отказва банков заем.
В допълнение към регулативните действия китайското правителство въведе и нови данъци, въздействащи директно върху спекулантите с недвижими имоти. Продажбата на недвижим имот преди навършването на петата година на неговото притежание е обект на облагане с 5% данък.
След въвеждането на рестриктивните действия бе регистриран значителен спад в цената на недвижимите имоти в големите китайски градове като Пекин, Шанхай, Шенцен и др.
Относително нисък бе и обемът на сделките с имоти през четвъртото тримесечие на миналата година, сочи още статистиката.