Колко може да струва една бутилка уиски ?
Имаше години, когато Johnnie Walker Blue Label за 200 долара бе най-скъпото уиски в света, казва Джонатан Голдщайн, заместник-управител на луксозен магазин за алкохол на Парк Авеню в Ню Йорк. Днес може да се каже, че няма ограничение за това доколко може да стигне цената на едно отлежало уиски.
Голдщайн разказва за последния си клиент, който купил бутилка шотландско уиски Macallan за 10 000 долара. Уискито е петдесетгодишно, а бутилката била предпоследната в магазина. Клиентът споделил, че е летял до Ню Йорк, специално за да си я купи, а ще се върне в кола под наем, за да я транспортира по-сигурно.
Ако не я изпия веднага, в което се съмнявам, казва Голдстайн, след няколко години стойността на бутилката ще бъде много по-голяма.
Миналата година бутилка Glenfiddich Rare Collection 1937 (една от общо 61 съществуващи) се продаде на търг в Ню Йорк за 20 000 долара.
В ресторанта на Borgata Hotel Casino в Атлантик Сити, Ню Джърси може да си поръчате едно Macallan Fine & Rare, 1926 г. срещу 3 300 долара. Бутилката би струвала 38 000 долара в магазина, но вече не се продава. Можете да намерите само такова от 1939 г., което струва 10 125 долара.
Богаташите купуват луксозни шотландски уискита като топъл хляб. Само за периода 2005-2006 г. продажбите на питиета от този вид са скочили със 17% според данни на Съвета за контрол на дестилираните алкохолни напитки в САЩ.
Франк Колмън, вицепрезидент на съвета, твърди, че ако хората са готови да дадат 5 долара за едно кафе в Starbucks, то какво им пречи да дадат 400 долара за една бутилка класно уиски, на която да се насладят с приятели?
Уискито днес не е просто напитка, а начин на живот. Според някои от това какви бутилки имаш в мини бара си, зависи какъв човек си и колко си постигнал.
Някои производители изкарват специални колекции не толкова заради печалбата, колкото заради престижа.
Johnnie Walker представиха наскоро John Walker 1805 Pack - колекция от 200 бутилки рядко срещани уискита, отлежали между 45 и 70 години. Всяка от тях е на стойност 20 000 долара, но нито една не се продава. Те ще бъдат подарени на хора, които през годините са допринесли за обществото като цяло. От компанията не издават имената на щастливците, засега е ясен само един - милионерът авантюрист Стив Фосет, прочул се с пътешествията си с въздушен балон.
Тази есен компанията ще пусне и специална серия King George V Edition, син етикет на цена 600 долара за бутилка, като всяка една е произведена в дестилационни фабрики, работили по времето на Крал Джордж V.
Някои колекционери си купуват по две бутилки наведнъж - една за лично ползване и една като инвестиция. Това не е случайно - уискито, което преди години е струвало няколко стотин долара, днес струва няколко хиляди.