Инвестирайте с ясни правила за печалбите и загубите
Би било хубаво всеки един инвеститор винаги да купува на дъно и продава на връх, но това рядко се случва. Често емоциите влияят върху решенията - както е в човешката природа - трудно е да се понасят загубите. Поемането на загуба не само се отразява на портфейла ни, но и накърнява нашето его.
Всеки ден инвеститорите продават акции, които са поскъпнали, но много от тях държат губещи позиции дълго време, с надеждата да се възстановят. Често тези книжа никога не се връщат на нивата, които са се търгували, а понякога достигат само частица от това, което някога са стрували.
За да избегне всеки един инвеститор такъв резултат е важно да си изгради правила за прибиране на печалбите и поемане на загубите. Такива правила често се пренебрегват от дребните, а често и от по-големите инвеститори.
Нека първо обясним какво имаме предвид. Всеки едни инвеститор би трябвало да определи границите, които поставя за дадена позиция - максимумът, който би загубил, както и печалбата, която цели да постигне. Ограничаването на загубите е много важна част от инвестирането, така че създаването на правила, които да се следват дисциплинирано, е много важно за успешната търговия.
Всички ние правим грешни инвестиции, като сме загубили пари на пазара - това, което определя успешния инвеститор е неговата способност да разпознава грешните си решения и да използва това, което е научил в последствие.
Създаването на правила не е толкова трудно, колкото очаквате. Първо трябва да се определи максималната загуба, която можете да изтърпите и печалбата, която ще приемете. Максимумите и минимумите не трябва да са едни и същи за всяка акция.
Примерно сините чипове имат много по-малки колебания в цената, отколкото акции на малки компании, които са по-спекулативни. С други думи, трябва да се подходи индивидуално към всяка акция и да се прецени колко може да се промени цената в двете посоки.
Някои инвеститори използват технически или фундаментален анализ, или комбинация от двата, за да определят лимити за печалби и загуби. Друг начин е да са ползва за база представянето на индекс, или пък дори миналото движение на личния ви портфейл (% изменение).
Друг фактор, който трябва да се вземе предвид е рискът, който всеки един е склонен да приеме. Това се определя от личността, времевия интервал, наличния капитал и други. Обикновено хора, които избягват риска, определят по-тесни граници, отколкото хора, които са склонни да рискуват. За едни 10% са подходяща стойност, за други дори неприемлива.
Веднъж след като сте определили границите, дали консервативни или агресивни, трябва да ги прилагате. Разбира се, трудно е когато виждате, че дадена акция продължава да поскъпва, когато сте я продали, но често е по-добре да продадете при повишаването й, отколкото да продадете, ако цената се срине.
В заключение ще кажем, че правенето на грешки е в природата на човек. В последно време българският пазар разглези родните инвеститорите, но те винаги трябва да имат едно наум. Покупката на акция и държането й дълго време не означава че ще направите пари или ще се измъкнете от загуба. Тази стратегия ще проработи, само ако се избрали подходящата компания.