Над половината от работещите в туристическия сектор в ЕС са жени
Днес се провежда Международният ден на туризма, а Световната туристическа организация към Организацията на обединените нации (ООН) обяви събитието за повод да бъдат почетени постиженията на жените в туристическия сектор, да бъдат насърчени действията в подкрепа на равенството между половете и правата на жените. Това съобщи представителството на Европейската комисия (ЕК) в България, цитирано от БТА.
По този повод статистическата служба на ЕС Евростат публикува данни за заетостта на жените и съотношението на възнагражденията им спрямо мъжете в сектора на хотелиерството и ресторантьорството, който е тясно свързан с туризма.
Най-голям брой жени в хотелиерството и ресторантьорството е бил отчетен в Балтийските страни. През 2006 г. 44 процента от всички работещи в 27-те страни в ЕС са били жени. Делът им варира в широки граници сред страните членки - от 32 процента в Малта до 50 процента в Естония, Латвия и Литва. Жените в този сектор са повече от мъжете - общо за ЕС делът на жените е 56 процента.
Относителният размер на женската работна сила в тази сфера е по-голям, в сравнение с цялата икономика на всички страни членки, освен Малта. В сектора настаняване, който включва хотелите и другите места за краткосрочен престой, делът на жените е дори по-висок - 62 процента.
В 22 страни членки делът на жените в сферата на хотелиерството и ресторантьорството е 50 процента или повече. Най-високи показатели имат Балтийските страни с 95 процента в Латвия, 83 процента в Литва и 76 процента в Естония. В четири страни - Малта (28 на сто), Гърция (44 на сто), Италия и Франция (и двете с по 49 на сто) жените, работещи в хотели и ресторанти, са били по-малко от мъжете.
Най-незначителни разлики в средния размер на възнагражденията между жените и мъжете са отчетени в Белгия, Дания, Малта и Финландия.
Във всички страни членки, за които има данни, годишните брутни приходи на жените са били по-ниски от тези на мъжете. Такъв е случаят в промишлеността, пазарните услуги и в хотелиерския и ресторантьорския сектор. Не е задължително обаче отклоненията в средните годишни доходи да отразяват огромни разлики в заплащането на мъжете и жените, тъй като те не заемат едни и същи позиции.
Най-малка разлика в доходите на жените и мъжете в хотелиерския и ресторантьорския сектор през 2005 г. е била отчетена в Белгия, където жените печелят 93 процента от средните годишни брутни приходи на мъжете. Следват Дания, Малта (през 2003 г.) и Финландия (всички с 87 процента).
В България и Швеция това съотношение е 86 процента, посочва Евростат. Най-голяма разлика е регистрирана в Унгария (62 процента), следвана от Словакия (70 процента) и Кипър (73 процента през 2004 г.).
Общият брой на заетите в България през 2006 г. е бил 3.139 млн. души, като делът на жените е 47%. Броят на работещите в хотелиерския и ресторантьорския сектор е 158 хил. души, като 62 на сто от тях са жени. В сферата на промишлеността и пазарните услуги жените в България през 2005 г. са получавали 76 на сто от приходите на мъжете, сочат данните на Евростат.