Промененият ЗППЦК предоставя нови възможности пред мажоритари и миноритари
Промените в Закона за публично предлагане, в сила от юли тази година, въведоха в българското законодателство значенията на понятията squeeze out и sell out. И двете понятия имат пряко отношение към отправяне на търгово предложение за обратно изкупуване на дялове.
Най-общо може да се каже, че squeeze out кореспондира с интересите на мажоритарните акционери на една публична компания, докато опцията sell out защитава правата на миноритарните собственици.
В превод според Жулиета Мандажиева, от адвокатска кантора Точева и Мандажиева, понятията могат да имат следните значения - отстраняване на миноритарите и право на миноритарите да поискат акциите им да бъдат изкупени.
Според новия чл. 157а (1) от ЗППЦК лице, което в резултат на търгово предлагане (...) придобие най-малко 95% от гласовете в общото събрание на публично дружество, има право до три месеца от предишното търгово предлагане да отправи ново за останалите 5% от капитала.
Най-интересната част е точка 7 на същия член 157а. Тя гласи, че акционерите са длъжни да продадат своите акции на предложителя в едномесечен срок от публикуване на предложението, без да е необходимо тяхното съгласие.
По-нататък в текста се посочва, че акциите, които не са продадени в предвидения срок вече се смятат за собственост на мажоритарния акционер. Жулиета Мандажиева посочи, че акционерите трябва да следят внимателно крайните срокове в squeeze out - предложението.
Според Мандажиева търгово предложение и squeeze out вече са достатъчно основание за отписване на дружеството като публично.
Колкото до sell out чл. 157б от ЗППЦК третира новата опция към миноритарите. Текстовете на закона гласят, че ако търговият предложител е придобил минимум 95% от акциите с право на глас в общото събрание, всеки останал акционер има право да поиска книжата му да бъдат изкупени от мажоритарния собственик.
Срокът на иска отново е тримесечен, считано от крайната дата на предходното търгово предложение. Искането трябва да съдържа данни за лицето, както и дяловото му участие. В резултат мажоритарният собственик се задължава да изкупи акциите до 30 дни от постъпване на иска.