Сръбското правителство възнамерява да подари "по скандален начин" държавната петролна компания НИС

Сръбското правителство възнамерява да подари "по скандален начин" държавната петролна компания НИС на руското правителство и на бъдещия премиер Владимир Путин, заяви депутатът от Либерално-демократическата партия Слободан Мараш на
пресконференция в Нови Сад, цитиран от радио Б92.
"Продажбата на НИС не може да се извърши пряко, а само чрез търг, защото само по този начин може да се избегне ограбването и измамата при приватизацията", каза той.
Като главни действащи лица за пряката продажба на НИС на руското правителство Мараш посочи министрите Александър Попович и Предраг Бубало, генералния секретар на сръбското правителство Деян Михайлов и началника на кабинета на сръбския премиер Александър Никитович.
"Премиерът Воислав Кощуница може да продаде къщата си в Белановичи на когото и да е, както и останалите господа могат да продадат частните си вили, но не могат да продадат НИС. Единственият законен начин е чрез търг", каза Мараш.
По думите му "гигантът на сръбската икономика, в който с години са инвестирали сръбските граждани", се продава на Русия, защото тя "уж ще защитава интересите на Сърбия в процеса на преговори около Косово".
Мараш прави оценката, че става въпрос за "продажбата на нещо реално и качествено срещу нещо, което е като котка в чувал", защото руските приказки, че "защитават интересите на Сърбия в Косово са нереални, тъй като Косово е изгубено още през 1999 г."