Коефициентът Beta е един от най-често използваните финансови коефициенти. Той е измерител на волатилността на дадена компания, в зависимост от движението на пазара като цяло. Най-общо казано, Beta-та измерва движението при нивата на търговия на даден финансов актив, в сравнение с целия пазар.

Показателят се изчислява чрез регресионен анализ. Обикновено пазарът или индексът, най-широко представящ пазара, е отправната точка за изчисляването на Beta-коефициента на дадена компания. Така например в САЩ за отправна точка се приема широкият индекс S&P 500, чийто Beta-коефициент се приема за единица.

Компании с по-висок от единица коефициент означава, че се отличават с по-високо ниво на волатилност от пазара. Така например, компания с коефициент 2, най-общо казано означава, че движението при цената на акцията е два пъти над това на пазара, или над приетия за "бенчмарк" индекс.

Компании с Beta под единица ще рече, че са по-слабо податливи при пазарните колебания от основния индекс и в тази насока се възприемат като по-ниско рискови. Като такива съответно инвеститорите би следвало да очакват по-ниска възвръщаемост от инвестирането в по-волатилни позиции.

Въпреки че Beta-коефициентът, като цяло, отчита пазарния риск, съществуват и някои проблеми при използването на този финансов инструмент. На първо място, той се изчислява въз основа на данни от миналото, което не гарантира по-нататъшното представяне на цените на акциите, въз основа на него.

Тя също така не отчита новостите при компаниите и особено такива с очаквано значително въздействие върху бизнеса на дадена компания.

Трябва да се знае също така, че този коефициент може да има отрицателна стойност. Това означава, че цената на акциите на дадена компания се движат противоположно на движението на пазара. Често подобно съотношение е ценно при търсенето на активи с хеджираща функция, или застраховане на портфейла срещу негативен развой.

Много често инвеститорите използват тези коефициенти при краткосрочно инвестиране, когато търсят активи с по-висока волатилност при очаквана корекция или промяна на тренда. В тези случаи, както и при резки движения на индексите в една от двете посоки, се предпочитат компании с висок подобен коефициент.

Несъмнено интерес ще представляват Beta-коефициентите на компаниите от SOFIX. В случая за бенчмарк служи изменението на самия индекс, а Betata-та на шестнайсетте сини чипа проследява движението на цените им за последната една година, въз основа на седмичните данни за стойността на книжата им от първия ден на търговските седмици. Първите данни за SOFIX и дружествата са от 15 януари 2007 г., а последните от днес – 28 януари.

Разбира се, тук трябва да се направи уточнението, че става дума за бетите на сегашните компании в SOFIX, независимо от неколкократните промени в състава на индекса, както и промените в капитала на компании там. За първа дата на Каолин служи 21 май, когато започва търговията с книжата на дружеството.

Като обобщение на получените от Profit.bg данни, може да се спомене изненадата, че независимо от резките изменения в цените при някои от компаниите в SOFIX, бетите на нито едно дружество не надвишава 1.5.

Трябва да се спомене, че при получените показания на 16-те сини чипа се срещат и трите класически случая - над 1, под 1 и с отрицателна стойност. При девет от компаниите коефициентът е над единица. Както вече стана въпрос, с подобен показател се отличават дружествата с по-висока волатилност от пазара, в случая от индекса.

С най-голяма стойност на коефициента е Индустриален холдинг България – 1.43. Холдингът е последван от показанията при Централна кооперативна банка – 1.35. На трета позиция, с Beta 1.23, се нарежда Оргахим.

Според данните на Profit.bg акциите на Топливо се движат в най-голям синхрон с изменението на SOFIX. Beta-коефициентът на компанията е 1.01, като малко над нея се нарежда Каолин – 1.03.

Под единица се намират показанията на шест от сините чипове. По презумпция, както вече бе споменато, това ще рече, че подобни позиции са по-слабо податливи при пазарните колебания от основния индекс и в тази насока се възприемат като по-ниско рискови.

В конкретния случай тук попадат Албена (0.98), Спарки Елтос (0.81), Неохим (0.78). Като най-устойчива позиция, според Beta – коефициента, това е Елана Фонд за Земеделска Земя АДСИЦ (0.12).

Третият нагледен пример, сред компаниите в SOFIX, е наличието и на Beta с отрицателна стойност или движение на цената, независимо от посоката на пазара. Такъв е случаят с Петрол, чийто коефициент е -0.05.

Обобщени данни за компаниите в SOFIX се съдържат в таблицата по-долу:

ДружествоБета Индустриален холдинг България *1,43Централна кооперативна банка **1,35Оргахим1,23Химимпорт ***1,22Монбат1,2Евроинс ****1,18М+С Хидравлик1,16Каолин *****1,03Топливо1,01Албена 0,98Спарки Елтос ******0,81Неохим0,78Българо Американска Кредитна банка 0,7Софарма0,62Елана Фонд за Земеделска Земя0,12Петрол-0,05

Източник: Българска фондова борса - София АД

*увеличение на капитала (коригирана цена на 10 септември); **увеличение на капитала (коригирана цена на 11 юли); ***увеличение на капитала (коригирана цена на 31 август); ****увеличение на капитала (коригирана цена на 11 юли); *****начална дата на търговия - 21 май; ****** увеличение на капитал на два пъти, веднъж със собствени средства (коригиране на цената на 27 юни и на 12 октомври).

Автори: Делян Петришки, Теодор Минчев