КФН прие промени в наредбата за маржин покупки и къси продажби
На свое заседание от 15 април Комисията за финансов надзор прие наредба изменение и допълнение на Наредба № 16 за условията и реда за извършване на маржин покупки, къси продажби и заем на ценни книжа, съобщиха от институцията.
С промените се регламентира възможност за инвестиционните посредници да дават заеми на свои клиенти за извършване на маржин покупки не само с ценни книжа, които отговарят на критериите по чл. 8, какъвто беше досегашният режим на наредбата, но и с всякакви финансови инструменти. Условие за изпълнение на нареждане за маржин покупка на такива финансови инструменти е предоставяне на първоначално обезпечение в размер не по-малко от 200% от стойността на маржин заема.
Изменени са критериите, на които следва да отговарят финансовите инструменти, които могат да служат за обезпечение при маржин покупки и къси продажби, както и с които могат да бъдат извършвани къси продажби, с оглед постигането на практическото приложение на наредбата.
С оглед обезпечаване надлежното функциониране на маржин търговията се предвижда в депозитарната институция, в която са регистрирани съответните финансови инструменти, да се откриват и водят отделни сметки, по които да се регистрират финансовите инструменти, предоставени като обезпечение по маржин покупките и късите продажби. Установява се изискване за паричните средства във връзка с маржин покупките, съответно с късите продажби, предоставени от клиента или получени от късите продажби да се откриват и водят отделни парични сметки в кредитна институция.
Регламентира се отделното водене на сметките за маржин покупки от сметките за къси продажби. В случай, че е уговорено между страните по договора, се допуска нетиране между двата вида сметки, както и ползване на излишъка при маржин покупки за целите на късите продажби и обратното.
Отпада ограничението страна по договор за заем и за къси продажби да бъдат само определена категория клиенти. Така посочените договори могат да бъдат сключвани както от професионални, така и от непрофесионални клиенти. Наред с това остава общото изискване инвестиционните посредници да извършват оценка за подходяща услуга по чл. 28 ЗПФИ при извършването на този вид сделки за сметка на свои клиенти.
С наредбата се регламентира създаването от Централен депозитар на система за посредничество при заемане на финансови инструменти, с цел обезпечаване на сетълмента по къси продажби, даването на заем и връщането на взети на заем финансови инструменти при условията и по реда на наредбата. Централен депозитар осигурява достъп до системата на инвестиционни посредници, които за своя сметка или за сметка на свои клиенти дават или вземат на заем финансови инструменти в случаите, предвидени в наредбата.
Предстои обнародването на наредбата в Държавен вестник.