В очакване на ФЕД, БВП и трудовата заетост в САЩ
Доларът нарасна във вторник почти до едномесечен връх срещу еврото, подкрепен от нарасналите очаквания, че Федералният Резерв ще спре кампанията по намаление на лихвите, както и заради започналите да отслабват икономически данни от еврозоната.
Вчера ФЕД започна редовното си заседание, което ще свърши днес, в условия на нарастващ ценови натиск. Анализаторите очакват намаление на американските лихви с 25 базови пункта до нива от 2%, но и индикации, че след това понижение ще следва пауза. Те допълват, че в момента най-вероятно се намираме в повратен момент при движенията на американските лихви. В същото време очакванията за европейските лихви са ЕЦБ да се намира все по-близко до тяхно намаление.
Единната валута вчера спадна до 1.5540, четириседмично дъно, а в края на деня се котираше на 1.5565, което е намаление от 0.6%. Доларовият индекс от своя страна нарасна с 0.5%, до 72.874. Докато днес инвеститорите очакват малко по-смели изказвания от ФЕД, лошите икономически данни от еврозоната повишават съмненията, че ЕЦБ ще е в състояние да запаси силната си риторика по отношение на инфлацията.
Във вторник доклад от Франция показа, че потребителското доверие е достигнало най-ниски стойности след 1987 година, откогато се води статистика за въпросния индекс. От други цифри пък стана ясно, че продажбите на дребно в Испания са спаднали с рекордните 5.5% през месец март, а инфлацията в Германия за април е по-слаба отколкото се очакваше. Всичко това оказа натиск върху еврото, което спадна и срещу йената до 161.11, но завърши деня на 161.91, или това е понижение от 0.6%.
Единната валута поевтиня и до четириседмично дъно срещу стерлинга на 0.7831, но по-късно през деня поскъпна до 0.7907. Паундът загуби позиции, когато членът на управителния съвет на АЦБ Дейвид Бланчфлауър обяви, че английската икономика е изправена пред сериозния риск за рецесия, освен ако централната банка не предприеме по-агресивни действия. Йената обаче свали долара с 0.1%, до 103.93, тъй като американските борсови индекси спаднаха заради очакванията за край на намаленията на лихвите на ФЕД.
Според анализатори спадът на еврото може да спре, ако днес излизащи данни за инфлацията в еврозоната покажат, че няма намаление на растежа. От друга страна, очакванията за пауза при ФЕД са малко преувеличени и това може да навреди на долара. Мнозина са съгласни, че след днешния ден ще следва пауза, но малцина са на мнение, че следващата промяна на американските лихви ще е в посока нагоре.Вчера данни за потребителското доверие в САЩ подкрепиха тези аргументи, като показаха спад до 5-годишно дъно през месец април.
Днес двете големи събития са краят на заседанието на ФЕД и БВП на САЩ за първото тримесечие. При лихвите се очаква тяхно намаление с 25 базови пункта до нива от 2%, докато при икономическия растеж се очаква слабо увеличение през първите три месеца на годината от 0.4%. В петък предстои не по-малко важният доклад за трудовата заетост, за който прогнозите сочат, че американската икономика е загубила нови 80 000 работни места през месец април.
ЕUR/USD
Подкрепа е дъното от вчера на 1.5539, следвана от 1.55, което е 76% корекция на покачването 1.5340-1.6019. Съпротива е преодоляното дъно на 1.5710. Следват върхът от четвъртък на 1.5895 и историческият връх на 1.6019.
USD/JPY
GBP/USD
USD/CHF
Веселин Калчев
Финансов анализатор
ФК “Логос-ТМ” АД