Знаете как впръскването на азотен оксид може да увеличи мощността на двигателя, позволявайки изгарянето на повече гориво. На фондовия пазар подобна роля играе използването на марджин, коментира Investor's Business Daily.

Благодарение на марджина можете да увеличите печалбите си и да купите повече книжа, отколкото иначе бихте могли да си позволите. Това, по същество, е основната идея на инвеститорите, които прибягват до използване на заемни средства - в усилия да максимизират печалбите си.

В това има както предимства, така и недостатъци, като последните често се пренебрегват, но идват моменти, когато това води до реализиране на значителни по размер загуби, особено в периоди на дълги и продължителни спадове (каквито наблюдаваме в момента).
Има времена, когато трябва да използвате марджин, и времена, когато е по-добре да не го правите.

Марджинът ви позволява да купувате акции, без да имате целия нужен за това капитал. При известни условия, вие влагате известен процент от средствата и вземате назаем останалите, за които купувате акции.

У нас тези, които ви заемат средствата, не са самите брокери, а финансови институции, специализирани в предоставянето на заеми срещу залог на притежавани от вас активи. Ако използвате получените средства за закупуване на ценни книжа, то определено може да се каже, че това, в своята същност, си е маржин търговия.

Какво е маржин търговията? Ако имате, да кажем 10 000 лева, то можете да купите 100 акции по 100 лева всяка, без да ползвате заемни средства.

Ако сделката се окаже добра и акциите поскъпнат до 120 лева, то вие ще имате акции на стойност 12 000 лева или вашата печалба ще бъде 20% (2 000/10 000 долара).

Но ако сте направили сделката, използвайки марджин, или сте купили 200 акции по 100 лева, а те поскъпнат с 20 лева, то вашата възвращаемост ще бъде 40%.

Ако акциите поскъпнат с 50% и сте купили на марджин, то печалбата ви ще бъде 100% или удвояване на парите.

Естествено, всяка монета има две страни. Ако сделката се окаже лоша, загубата ви ще бъде по-голяма - или по-точно двойно по-голяма.

Да вземем примера по-горе, но този път си представете, че акциите спаднат до 80 лева, загубата ви би била 20%. Ако сте купили на марджин обаче, тя ще възлезе на 40%. Няма да споменаваме и неудобството, че при залог на ценни книжа и тяхното поевтиняване, то финансовите институции ще изискват допълнително обезпечение под формата на пари или ценни книжа.

А ако акциите поевтинеят с 50%, здравата сте загазили.

Затова въпросът е да използваме ли или да не използваме марджин? В своята книга “Как да направим пари от търговия с акции?” Уилям О'Нийл, президент и основател на IBD, казва, че за младите инвеститори е по-добре да купуват само с парите, с които разполагат. Едва след няколко години опит на борсата може да се пробвате с марджин, съветва той.

Като подходящ момент за използване на марджин се определят първите две години от период на господстване на биковете на пазара.

Когато пазарът върви добре и водещите емисии отбелязват големи покачвания, марджинът е добра идея.

Когато на хоризонта се зададе корекция, не купувайте на марджин.

Но използвайте този метод разумно. Не е нужно всеки път да купувате на марджин. Направете преценка на базата на ситуацията в момента и на вашия опит.