Инфлацията в Европа се ускорява през май до най-високото ниво от 16 години
Инфлацията в Европа се е ускорила през миналия месец до най-високото си ниво в последните 16 години, след като хранителните и енергийните разходи скочиха, усложнявайки проблемите пред финансовите министри на най-богатите страни, предава Bloomberg.
Инфлацията в еврозоната е нараснала до 3.7% през май, което е най-високото ниво от юни 1992 г., обявиха от Евростат днес. Инфлацията през април беше 3.3%,. Инфлацията за миналия месец е по-висока от публикуваната на 30 май прогноза за 3.6%.
Нарастващите цени на суровините увеличиха разходите на компаниите и на потребителите и в същото време са сериозно предизвикателство за икономическия растеж. Президентът на Европейската Централна Банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише обяви този месец, че банката може да вдигне основната си лихва с 25 базисни пункта през юли, давайки знак, че оставя настрани притесненията за растежа на икономиката, за да се бори с инфлацията.
Цените на хранителните продукти са нараснали с 6.4% през май, в сравнение с 6-процентната инфлация през април, докато енергийните цени нарастват с 13.7% на годишна база през май, в сравнение с 10.8% регистрирани през април.
Основната инфлация (изключваща цените на храните и петрола) нараства до 1.7% през май, в сравнение с 1.6% през април.
ЕЦБ, която на 5 юни намекна за вероятно увеличение на лихвения процент, се опасява от появяването на допълнителни ефекти, при които потребителите и компаниите търсят компенсации за по-високите цени като вдигат заплатите и собствените си цени, и така раздуват инфлацията.
Трудовите разходи в Европа нарастват с 3.3% през първото тримесечие, повече отколкото прогнозираха икономистите и повече от регистрираното увеличение от 2.9% за предходните три месеца.
Представители на ЕЦБ се намесиха миналата седмица, за да опровергаят пазарните спекулации, че централната банка ще започне серия от увеличения на основната лихва през следващия месец. ЕЦБ цели да задържи инфлацията близо до 2%, но под тази граница.