Застрахователните дружества поддържат изключително разнообразни цени и условия за сключване на застраховка „Гражданска отговорност“. Това посочват от Асоциацията на българските застрахователи в становище относно решението на Комисията за защита на конкуренцията от 15юли., с което са наложени общо 2 450 000 лева глоби на 14 застрахователни компании и АБЗ.

Проектът на “Меморандум за изработване на общи позиции, предприемане на съвместни действия, създаване на благоприятни условия за развитие на дейността по сключване на задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите и за извършването й при условията на лоялна конкуренция, гарантиращи защита на интересите на българското общество и на застрахователната общност” има незадължителен характер и няма за предмет определянето на общи крайни търговски цени или на условия на търговия, както и по никакъв начин не определя пазарното поведение на страните, нито ограничава независимостта им при вземане на пазарни решения, посочнат от асоциацията.

Както сочи реалната ситуация на пазара, застрахователните дружества, предлагащи застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите и подписали проекта за меморандум, поддържат изключително разнообразни цени и условия за сключване на застраховката, поради което не би могло да се приеме, че проектът за меморандум има за резултат предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията, казват още от бранша.

От текста на проекта на меморандум е видно, че застрахователните дружества имат пълното разбиране за изключителната важност от събиране, обработване и систематизиране на статистическа информация относно задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, с оглед коректно определяне на тарифните си условия, за да могат да бъдат отчетени и настъпилите промени в обхвата и действието на застраховката, а именно валидността й както на територията на Република България, така и на държавите членки на ЕС. Без такава статистическа информация е невъзможно определянето на адекватна рискова премия, която да покрие разширения обхват на застраховката.

С проекта за меморандум се цели постигане на съгласие и за предприемане на съвместни инициативи, изработване на общи позиции и действия пред държавните органи като КФН, КАТ, МФ, например участие в работни групи при обсъждане на въпроси от съществено значение за застрахователната общност, както и подпомагане на компетентните органи при извършването на проверки за спазване на принципите на лоялна конкуренция, която да гарантира както интересите на застрахователната общност, така и интересите на обществото с оглед значимата обществена функция на задължителна застраховка Гражданска отговорност” на автомобилистите.

Задълженията за плащане по застраховка “Гражданска отговорност” се гарантират по сложни механизми на създадените само със средства на застрахователите Гаранционен фонд, Обезпечителен фонд и Национално бюро на българските автомобилни застрахователи. Поради тази причина застрахователите са изключително чувствителни към всяка несъстоятелност на застрахователна компания, предлагаща задължителна застраховка "Гражданска отговорност” на автомобилистите”. Ето защо, от първостепенно значение е ползването на обща статистическа информация и прецизно определяне на размера на рисковата премия по застраховка "Гражданска отговорност на автомобилистите", заявяват в становището от АБЗ.

Посочените цели в проекта за меморандум попадат изцяло в приложното поле на Регламент (ЕО) № 358/ 2003г. на Европейската комисията от 27.02.2003 г. за прилагане на чл. 81, пар. 3 от ДЕО за определени категории споразумения, решения и съгласувани практики в застрахователния сектор /така наречения Регламент за групово освобождаване в застраховането/, по силата на който се освобождават при определени условия споразумения между застрахователи, които са свързани със съвместни изчисления на средните разходи за покритие на определен риск /рискова премия/, както и съвместно извършване на проучвания за вероятното въздействие на външни фактори, влияещи върху честотата или размера на бъдещи претенции за определени рискове или за доходността от различни видове инвестиции.

В тази насока е и константната практиката на Европейската комисия. Безспорно се приема, че споразумения, които установяват рисковата премия, са освободени от Регламента за групово освобождаване, тъй като те не са цени, а статистически индикатори. В проекта за меморандум се говори единствено за определяне на достатъчна премия по смисъла на чл. 65 от КЗ. Достатъчната премия кореспондира с рисковата премия, която е предназначена за покриване на претенциите за обезщетение.

Още по темата:

КЗК санкционира 14 застрахователя с общо 2.45 млн. лв.

Снимка: БГНЕС/ЕРА