Световната финансова криза удари не само по джобовете. Все по-голям брой хора страдат от безсъние, мъчително безпокойство и депресия, а психиатрите предупреждават, че нивата на самоубийства могат да нараснат, пише Reuters.

Повечето хора са депресирани от загубените пари, притесняват се за сигурността на работата си и за финансовото състояние на семействата си, казва Доминик Лий, психиатър от Хонконг, който има инвестиционни банкери сред клиентите си.

Ситуацията ще се влоши още повече, когато ефектът от финансовата криза се засили и хора с по-малки спестявания от тези на инвестиционните банкери започнат да губят работата си, след като компаниите започнат да ограничават разходите поради кредитната криза.

Хората, които не работят, са между шест и 30 пъти по-склонни да извършат самоубийство, смятат специалисти.

В Япония броят на самоубийствата е скочил до 32 863 през 1998 г., в сравнение с 24 391 през 1997 г. Като увеличението се приписва на нарасналата вълна от фалити, след като икономическият балон в страната се спука.

От тогава нивото остава над 30 000 души годишно. Проучванията показват, че самоубийствата в Страната на изгряващото слънце са силно свързани с безработицата.

Самоубийствата в Хонконг са нараснали с 50%, от 12 на всеки 100 000 човека през 1997 г., когато се разрази финансовата криза в Азия, до 18 на 100 000 души през 2003 г. - година след епидемията на болестта, поразяваща дихателните пътища SARS.

В такива ситуации физическото състояние на човека е също толкова притеснително, колкото и психическото.

Има доста доказателства, че стресът и депресията могат да навредят на здравето на човек. Стресът може да доведе до различни болести като астма, удар или заболявания на сърдечно-съдовата система. Те са много по-свързани, отколкото предполагаме.

Тази седмица в Хонконг правителството откри денонощен телефон за хора с емоционални и семейни проблеми. Позвъняванията се приемат от социални работници, а консултации с клиентите също ще бъдат проведени в случай на нужда.

Най-малко 43 700 души в Хонконг са заплатили 20.2 млрд. хонконгски долара (2.6 млрд. долара) за финансови продукти, свързани с Lehman Brothers. От тях 33 600 са платили 11.9 млрд. хонконгски долара за миниоблигации, които в момента нямат стойност.