Основните предизвикателства, пред които е изправен светът, са климатичните промени, покачване цената на петрола на световните пазари, политическата нестабилност в страните-производителки на петрол и не на последно място - глобалната финансово-икономическа и индустриална нестабилност.

Какво се случва? Ако погледнем към бързо развиващите се икономики в Азия, световните анализи показват, че през 2015 г. Китай и Индия ще надминат по брой автомобили поотделно САЩ. Какво ще се случи в 2030 г., когато се очаква добивът на петрол да достигне своя край?

Темата за развитието на пазара за биогорива е изключително актуална и в контекста на последните решения, взети на срещата на върха в ЕС. Приета е амбициозната цел, до 2020 г. 20 % от енергията в ЕС да бъде от възобновени енергийни източници и 10 % биогорива в транспорта.Това е важно условие и за намаляване на емисиите от парникови газове с 20 % за същия период. Насърчаване на производството и употребата на биогорива ще допринесе за намаляване на зависимостта от вноса на енергия в България и изпълнение на задълженията на страната в областта на опазване на околната среда и климата.

“България води последователна политика за поощряване на производството и потреблението на енергия от възобновяеми енергийни източници и биогорива – казва заместник- министърът на икономиката и енергетиката Валентин Иванов.- През 2007 г. българското правителство прие закон за възобновяемите и алтернативни източници и биогоривата, с които се въведоха механизми за увеличаване на потреблението на биогорива в транспорта. Заместването на конвенционалните с биогорива ще окаже значително въздействие върху намаляване на вредните емисии от транспортния сектор в страната, което ще допринесе за подобряване на качеството на живот и чиста околна среда. По този начин България ще даде своя принос в изпълнение на общата цел на ЕС.”

Въпреки направените през последните две години огромни инвестиции в производството на биогорива и на фона на наредба за смесване на дизела с 5 % биокомпоненти, пазарът остава блокиран. Асоциацията на производителите на биогорива дори заплаши държавата, че ще я съди в Страсбург, заради съмнения за лобиране на нефтените компании в държавната администрация.

Реално пазарът на биогорива в България не работи, защото производителите са спрели мощностите си. Страната ни няма да изпълни поетите ангажименти пред ЕС за използване на 2 % биогорива през 2008 г. Санкции от Брюксел не се очакват, тъй като европейските директиви до 2010 г. са пожелателни.

Министерство на икономиката и енергетиката предвижда промяна на законодателството с цел въвеждане на квоти за производители и дистрибутори на биогорива. Има огромно разминаване и в данните за производство на биогорива у нас. Според Министерството на икономиката и енергетиката за м.г. са произведени 40 хил.т., а за първите шест месеца на 2008 г. 17 хил.т. Според Националната асоциация на производителите на биогорива обаче, през м.г. са произведени едва 1400 т., а сега мощностите са напълно спрени. Производителите се опасяват, че се внасят биокомпоненти отвън.

Един век бе необходим, за да разберем, възможно ли е да се възползваме от биогоривата, защото точно преди толкова време е бил конструиран първият автомобил, работещ с биогориво.

“ЕК е убедена, че биогоривата са един добър инструмент за решаване на важни проблеми като климатичните промени и зависимостта на Европейския континент за доставки на енергия от региони с не добра политическа стабилност - казва Милена Дамянова, политически анализатор в Представителството на Европейската комисия в България. - В доклада си от 2007 г. ЕК посочва , че през 2000 г. 9 млн. барела петрол на ден са използвани в ЕС, като 2 млн. са от Африка, 3 млн. от Близкия Изток и 4 от Русия и ОНД. За 2030 г. очакванията са разходите да се повишат до 14 млн.барела, като увеличението ще бъде най-вече от Близкия Изток и от Русия. В момента в целия свят зависимостта на транспортния сектор от петрола е 98 % . ЕК смята, че биогоривата биха имали потенциални ползи за решаването на тези проблеми.”

Полемиката за предимствата на биогоривата обаче се разраства. Големи количества от царевица и пшеница се отклоняват от пазара за производство на горива. В доклад на Световната банка от средата на годината се казва, че през последните шест години производството на биогорива е довело до поскъпване на хранителните продукти със 75 на сто. На фона на растящите цени на петрола, алтернативата на биогоривата е неоспорима, въпреки че увеличаващите се нужди от енергийни ресурси ще доведе до тяхното поскъпване.

Източник: БНР

Още по темата: Костов: Производството на биогорива има голям икономически смисъл