"Газпром" преговаря за хранилища на газ в Румъния

Заминаването за Румъния на Влад Русаков, който отговаря в "Газпром" за "Южен поток", свидетелства, че този проект ще бъде обсъждан и не е изключено Букурещ да получи отклонение от газопровода, коментира анализатор пред "РБК Дейли".
Газовият монополист не изоставя своите опити да разшири присъствието си на перспективния източноевропейски пазар. Тези дни "Газпром" обсъди с румънските партньори реализирането на нови газови и транспортни проекти и сътрудничеството в областта на подземното съхраняване на газ. В скоро време се очаква втори кръг не преговорите.
Според експертите, на фона на финансовата криза решителните действия на "Газпром" за по-нататъшното развитие на бизнеса в Европа трябва да дадат знак на всички европейски страни за финансовата стабилност на руските холдинги и наличието на дългосрочна стратегия за тяхното развитие.
Ръководителят на "Газпром" Алексей Милер се срещна с румънския посланик Константин Григорие, генералните директори на компаниите "Трансгаз"Йон Русу и на "Ромгаз" Тот Франциск. На срещата е обсъден широк кръг от въпроси за сътрудничество в газовата област. В частност, е станало дума за реализирането на договори за доставката на руски газ в Румъния, сроковете на които бяха удължени до 2030 г. Освен това, страните са обсъдили "перспективите за сътрудничество в сферата на подземното съхраняване на газ, а също така развитието на съществуващите и създаването на нови транспортни мощности", се казва в комюнике на руския холдинг.
За по-нататъшно обсъждане на въпросите, засегнати по време на срещата, Румъния ще бъде посетена от делегация на "Газпром" начело с ръководителя на департамента за стратегическо развитие Влад Русаков.
Партньорството в областта на подземното съхраняване на газ страните обсъждат още от 2003 г. Тогава "Газпром" и румънската компания "Ромгаз" подписаха протокол за сътрудничество за строителството и модернизацията на подземните хранилища на газ. Едно от основните условия на документа бе създаването на съвместно предприятие за снабдяването на крайните потребители с газ.
Според ръководителя на инвестиционни практики в юридическата фирма "Яковлев и партньори" Иля Александров, на фона на новините, свързани с финансовата криза, решителните действие на "Газпром" за по-нататъшното развитие на бизнеса в Европа трябва да бъдат знак към всички европейски страни, включително и Румъния, за финансовата устойчивост на главните руски холдинги и наличието на дългосрочна стратегия за тяхното развитие.
Това развитие няма да зависи от кризисните явления и това обстоятелство е изключително важно за ориентацията на европейските страни към сътрудничество с Русия. Съдейки по това, че на преговорите с Румъния от страна на "Газпром" заминава Влад Русаков, който е куратор на проекта за газопровод "Южен поток", именно този проект ще бъде обсъждан по време на бъдещата среща, смята директорът на департамента за инвестиционно проектиране на НКГ "2К Аудит — Деловые консультации" Светлана Савченко.
Много е вероятно, Румъния да получи отклонение от газопровода, още повече, че по-рано тя бе разглеждана като една от основните страни, през чиято територия трябваше да премине тръбопровода. Въз основа на това "Газпром" и Букурещ могат да се договорят за по-нататъшно сътрудничество в областта на подземното съхраняване на газ, заяви Савченко.
Активизирането на преговорите със страните-участници в "Южен поток" става на фона на изявленията от страна на конкурентите - организатори на газопровода "Набуко", които съобщиха, че са намерили желаещи да доставят газ за тази тръба, отбелязва анализаторът на ИФК "Метропол" Александър Назаров. Но, според него, такова избързване в момента не е оправдано.
В настоящите пазарни условия съществува вероятност, че на "Газпром" ще му се наложи да намали капиталовложенията и "Южен поток" е най-близкият кандидат за отсрочване или в най-лошия случай за отменяне.
Подземно хранилище на газ в Румъния, която и сама купува руски газ, и го транспортира в България, Гърция, Турция и Македония, би било много изгодно за "Газпром" независимо от "Южен поток", тъй като ще позволи да се продава газ през зимния период на по-високи цени, добави директорът на Института за национална енергетика Сергей Правосудов.
Източник: БГНЕС