Все по-малко на брой италианци се чувстват щастливи. Това твърдят резултатите от социологическо проучване на четирима международни изследователи, публикувано в Perspectives on Psychological Science.

Един от авторите му е италоангличанинът Роберто Фоа. Изводът на изследването е, че през последния четвърт век човечеството е регистрирало огромно увеличение на чувството на щастие. То обаче се свързва повече с напредъка в личната свобода, отколкото с подобряването на материалните условия на живот и това важи в глобален мащаб.

В Италия квотата на хората, които се определят като щастливи, е станала 18% през 1999 г. (от 10% през 1981 г). През 2007 г. пък тя е спаднала на 16%. Според изследователите в много африкански страни хората се обявяват за по-малко доволни, но за повече щастливи с течение на годините. Щастието се свързва с вечния въпрос „кой искаш да бъдеш“ или каква цел искаш да достигнеш, а не кой си, обяснява Фоа.

Експертите обаче се питат защо Италия, известна като земя на висококачествения живот, е назад в класациите на World Value Survey. В периода от 1981 г. до 2007 г. в Италия се регистрира нарастване на обективното благоденствие (сборът от материалното задоволство и щастието) повече, отколкото в Германия, Дания или Съединените щати, но по-малко, отколкото в Украйна, Молдова, България и Испания.

Изглежда обаче, че добрата кухня и красотата на изкуството и природата вече не са достатъчни за италианците. Италия регистрира най-силното увеличение на щастието в периода между 60-те и 70-те години на миналия век, докато социалният преход от 80-те години нататък не е бил толкова силен, както в Испания и Ирландия, коментира Фоа.

Или с други думи, от едно поколение насам италианците вече не чувстват увеличаване на свободата за бърз личен избор като това в други европейски страни и този фактор допринася за разпространяването на впечатлението у хората, че имат по-малко възможности в живота, заключава Фоа. Според него италианците са се почувствали деморализирани и от сравнението в икономически аспект с другите европейски страни.

През 80-те години Италия изпревари Великобритания по БВП, но от поне десетилетие насам увеличаването на дохода на глава от населението в Италия е сред най-ниските в Европа. То е по-ниско и от това в Испания, което наранява италианската гордост, коментира още Фоа. Или с други думи, патриотизмът и националната гордост не се изразяват само със страстите по време на Световното по футбол или Олимпиадата.

Източник: БГНЕС