Исландия и МВФ близо до сключването на споразумение
Правителството на Исландия и Международният валутен фонд (МВФ) са много близо до сключване на спасителна за страната сделка, която може да включва помощ от скандинавските й съседи и Япония, заяви министърът на промишлеността на страната Йосур Скарпхединсон, информира Bloomberg.
МВФ подготвя план, който да бъде представен на правителството, което също така очаква да получи заем от Русия според министъра. Спасителният план ще бъде на стойност 6 млрд. долара според Financial Times и New York Times.
Исландия има нужда от помощ от МВФ и скандинавските си съседи, след като колапсът на банковата й система замрази форекс пазара на страната, което затруднява вносителите при финансирането на покупките. Glitnir Bank, Landsbanki Islands и Kaupthing Bank се сринаха с дългове в размер на 61 млрд. долара.
Норвегия, Швеция и Дания най-вероятно ще подкрепят какъвто и да било план за помощ ,свързан с МВФ, като Япония също е кандидат да предостави средства според министъра.
Централните банки на Дания, Норвегия и Швеция през май отпуснаха 1.5 млрд. евро на Исландия. Централната банка на страната досега се е възползвала от 400 млн. евро от тази сума.
Дълговете на трите най-големи исландски банки надхвърлят 12 пъти размера на икономиката на страната според данни на Bloomberg. Правителството все още не е представило план как ще бъдат изплатени тези дългове, след като пое контрола над банките. Glitnir и Kaupthing вече пропуснаха плащания по облигации, които са издали.
Икономиката на Исландия може да се свие с до 10%, според Ларс Кристенсен, главен анализатор в Danske Bank в Копенхаген. Централната банка намали на 15 октомври основната лихва в страната с 3.5 процентни пункта, до 12%, което показа, че от банката са се отказали да контролират инфлацията. Цените могат да скочат с до 75% в следващите месеци, според Кристенсен.
Исландия, която попада на пето място сред най-богатите държави в света според Индекса на човешкото развитие на ООН за 2007/2008, в момента е изправена пред недостиг на вносни стоки, между които храна и дрехи.