Над 50 млн. евро субсидии от ЕС за енергийни култури няма да бъдат усвоени от българските земеделски производители, съобщиха от пресслужбата на Националната асоциация по биогорива в България.

Причината е, че няма работещи предприятия за производство на биогорива в страната.

Изискването на ЕС, за да получават стопаните директни плащания на хектар за площите, засети с енергийни култури, е суровините да са предназначени за производство на енергийни продукти, включително биогорива. За целта те трябва да имат договори за изкупуване на суровините с преработватели на биодизел и биоетанол.

Това е записано и в наредба №9 на Министерство на земеделието и храните. „През следващата година, фермерите ще се загубят тези пари, както това стана през миналата и настояща година", посочи Замфиров.

В момента има много добра реколта на зърнени култури, включително енергийни както в страната, така и в цяла Европа. Земеделските производители не могат да реализират продукцията си нито на вътрешния, нито на международните пазари, където цените са изключително ниски.

Биогоривата могат да бъдат спасение за част от земеделските производители, за да реализират своята продукция, каза Димитър Замфиров. Според него преработвателите на биогорива могат да изкупят около 660 хил. тона маслодайни култури, предимно слънчоглед и рапица. Мощностите на заводите в страната са за около 220 хил. тона годишно. От друга страна заради евтините енергийни суровини могат да бъдат произведени биогорива на значително ниски цени под тези на конвенционалните горива.

„Проблемът в страната да няма работещи заводи за биогорива, е в държавата, която спъва производството и развитието на сектора", твърди още Димитър Замфиров. По думите му Министерство на икономиката и енергетиката не изпълнява функциите си да задължи петролните компании да смесват и да продават биогорива на бензиностанциите си, както е по закон.

Източник: БГНЕС