Доларът поевтиня срещу йената в сряда, когато инвеститорите отново продаваха рискови активи след коментари на министъра на финансите в САЩ Хенри Поулсън, които увеличиха опасенията за икономиката и породиха масови разпродажби на акции в целия свят.

Стерлингът от своя страна се срина до шестгодишно дъно срещу долара и до рекордно ниски нива срещу еврото, след като Английската централна банка предупреди, че икономиката на Oстрова ще се сблъска с много рязко намаление през следващата година. Председателят на банката Мервин Кинг увеличи и очакванията за нови агресивни намаления на лихвите.

Усилването на йената беше значително заради подновения натиск върху капиталовите пазари, който доведе до познатите тенденции от последните месеци, а именно търсене на сигурни активи. Индексът Daw Jones вчера загуби около 5% от стойността си, след думите на Поулсън, че американската администрация ще се отдръпне от изкупуването на активи, свързани с ипотеките, използвайки правителствения план от 700 млрд. долара. Според него използването на фонда за тези цели не би било най-ефективното решение.

Коментарите на Поулсън увеличиха още повече опасенията за световната икономика, която е изправена пред трудни времена заради най-лошата през последните десетилетия финансова криза. В тази среда на екстремни рискове доларът и йената са валутите, които се представят успешно. Изявлението на Поулсън подсказва, че според него реалната цена на активите е действително по-ниска. Тази му оценка се приема положително от икономистите, които допълват, че тя най-вероятно се дължи на приближаването на края на мандата на сегашната администрация.

В края на деня доларът беше с 2.8% по-евтин срещу йената на 94.97 при спад през деня до 94.49, най-ниско ниво след 28 октомври. Йената сгази еврото, паунда, австралийския и новозеландския долар, тъй като инвеститорите ликвидираха масово позиции в по-високо доходните и рискови валути. Единната валута завърши със загуби от 2.9% на 118.10 йени.

Стерлингът загуби 3% срещу долара до 1.4942, най-ниско ниво след 2002 година, което се дължеше на думите на председателя на АЦБ Кинг, че ръководената от него институция е готова и за по-агресивни намаления на лихвите след смъкването им с изумителните 1.5% през миналата седмица.

Междувременно тримесечен доклад на централната банка прогнозира, че английската икономика ще се свие много рязко следващата година, докато в същото време инфлацията ще падне под 1%. Масовите разпродажби на паунда се увеличиха още повече от съобщения, че безработицата е достигнала 16-годишен връх, а растежът на средното възнаграждение е най-слаб за последните пет години. Коментатори отбелязаха, че ако в момента покупките на йени са най-сигурното решение, то продажбите на стерлинги са най-популярните сделки.

Еврото нарасна с 2.8% срещу паунда до рекордно високото 0.8411, но падна до двуседмично дъно срещу долара на 1.2469. За спада на единната валута допринесоха и данни от еврозоната, че индустриалното производство е спаднало през септември с повече от очакваното.

Мнението на икономистите е, че нарастващото избягване на рискови покупки, общата слабост на капиталовите пазари и страховете за световна рецесия ще продължат да дават сила на долара. Като следствие мнозина не допускат значително поевтиняване на щатската валута, а само краткосрочни корекции.

ЕUR/USD

След пробива на триъгълника в посока надолу твърде вероятно е да видим през следващите седмици слизане в посока нивата от 1.16. Съпротива е удържалото доскоро поевтиняванията 1.25. Следва 1.2760, където се намира преодоляната тренд-линия на триъгълника, а след това идва върха от понеделник на 1.2927.

Добри подкрепи са две и половина годишното дъно на 1.2330 и 1.2110, където се намира 50% корекция на голямото покачване 0.8220-1.6035. Следва 1.20.

USD/JPY

Съпротива е отново преодоляното 95.75, следвано от върха от вторник на 98.30 и 100. Подкрепа засега е зоната около 94.50, а след това идват 92.64 и 14-годишното дъно от 24 октомври на 90.90.

GBP/USD

Съпротива е 1.50, следвана от преодоляното шест годишно дъно на 1.5266 и 1.55. За момента подкрепа е 1.48, но реално такива липсват до дъното от 2001 година на 1.3677.

USD/CHF

Съпротива засега е 1.20. Следва бившето многогодишно дъно на 1.2140. Подкрепа е пробитото 1.1880, следвана от дъното във вторник на 1.1720 и 1.15.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ"