Рейтинговата агенция Standard & Poor's обяви вчера, че активните мениджъри както в САЩ, така и по света, са постигнали по-ниска от пазарната доходност за дълъг период от време.

За петте години, приключили на 30 юни 2008 г., представянето на широкия индекс S&P 500 е било по-добро от това на 68.6% от активно управляваните големи фондове, а тази на S&P MidCap 400 е превишила доходността на 75.9% от активно управляваните средно големи фондове, пише Finfacts.

Представянето на индекса SmallCap 600 е било по-добро от това на 77.8% от активно управляваните малки фондове, според данни на агенцията.

Подобни са били и резултатите в международен аспект. Петгодишната доходност на S&P Global 1200 е превишила тази на 70.1% от фондовете за инвестиране в световни активи.

Индексът S&P IFCI Composite, инвестиращ в развиващите се пазари, се е представил по-добре от 73.9% от фондовете.

Изследването направено в петгодишен план сочи като цяло, че активно управляваните фондове в основната си част се представят по-зле от индексите.

Това се потвърждава дори и при по-слабо ефективните пазари и тези на малките компании, където това би следвало да не е точно така.

При фондовете, търгуващи с инструменти с фиксирана доходност над три четвърти от активно управляваните фондове, са били изпреварени по доходност от пазарните индекси в тази продължителност от време.

Фондовете, инвестиращи на паричните пазари в развиващите се държави, са били едни от малкото, където основната част от фондовете са реализирали по-добра от пазарната доходност.

За пет години 26.8% от щатските фондове, инвестиращи в акции, 22.5% от световните такива, както и 24.7% от инвестиращите в инструменти с фиксирана доходност, са били погълнати, или ликвидирани, според данните на Standard & Poor's.

От там прогнозират по-нататъшно забавяне на приходите на инвестиционните фондове и в по-малка степен на пенсионните фондове.