Цената на петрола падна под прага от 54 долара за барел в Ню Йорк и се доближи до 50 долара за барел в Лондон на фона на опасенията, обзели пазарите, за риск от световна рецесия и спад на търсенето на суровината, съобщава АФП.

Около 12:00 часа черното злато се търгуваше на 50.61 долара за барел в Лондон- само с 1 цент повече, отколкото преди три години и половина. Цената в Ню Йорк по същото време беше 53.30 долара за барел, с което за първи път от 1997 г. беше пробит прагът от 54 долара за барел.

Обезумелите от прогнозите за скоростта, с която ще спада черното злато, инвеститори очакват увеличение на петролните запаси на САЩ, както и най-голямото свиване на търсенето от 25 години.

Около 12:50 барел от сорта Брент със срок на доставка месец януари се продавше за 51.02 долара в Лондон, или с 82 цента по-малко, отколкото при затварянето вчера.

В същото време лекият суров петрол със срок на доставка декември загуби 70 цента и се търгуваше на 53.69 долара/барел в Ню Йорк.