Свиването на капиталовите пазари, както и тяхното понижение, водят до отлагане на първични публични предлагания в развиващите се страни и особено в Индия и Китай.

Това от друга страна води до огромни по размер загуби за така наречените „частни капиталови фондове", които купуваха дялове в непублични компании в двете страни с надеждата за бързи печалби при излизането им на фондовата борса.

Сривът на капиталовите пазари на развиващите се страни обаче, освен че доведе да забавяне на излизането на непублични компании на борсата, но и промени инвеститорските очаквания.

За последните две години десетки милиарди долари са били налети за придобиване на дялове от непублични компании в Китай и Индия, които бяха любими за частните фондове през последните няколко години на фона на бурното развитие на капиталовите им пазари.

Инвестициите в подобни начинания ги прави изключително неликвидни в настоящите условия, като притиснати от обстоятелствата, частните фондове трябва да продават по-ликвидни активи.

Често начинът на функциониране на така наречените pre-Ipo фондове е в подсигуряване на част от капитала, който ще се набира на борсата на компанията с надеждата да се реализира относително голяма доходност в кратки срокове.

При бума на развиващите се пазари тази схема работеше добре за частните фондове и им осигуряваше добра възвращаемост.

В условията на финансова криза обаче и повишаването на цената на капитала, както и при нисък инвеститорски интерес за нови емисии, този начин на инвестиране крие значителни рискове за инвеститорите.

Един пример за подобна схема е финансирането на китайския строителен предприемач Evergrande, получила 400 млн. заем от група инвеститор, сред които Deutsche Bank, Merrill Lynch и сигапурската Temasek, както и няколко хеджфонда.

Китайската компания на два пъти опита провеждане на първично публично предлагане през тази година, но неуспешно. Това повиши значително риска за кредиторите и принуди компанията да търси рефинансиране на своите задължения, създавайки сериозни проблеми както за нея, така и за кредиторите.