Индексите на Българска фондова борса (БФБ) днес регистрираха повишения при ниски обеми, за разлика от спада в цените на акциите на европейските и азиатските пазари, породен от опасенията, че световният икономически спад се задълбочава.

Три от индексите на БФБ регистрираха скромен ръст от по-малко от 1% днес. Индексът на сините чипове SOFIX добави 0.65% към стойността си, до 365.62 пункта, записвайки ръст в трета поредна сесия.

Индексът на най-ликвидните компании на БФБ BG40 добави 0.49% към стойността си, до 109.13 пункта, отчитайки ръст в седма поредна сесия. Индексът BGTR30 се повиши с 0.91% за деня, до 283.39 пункта.

Индексът на компаниите със специална инвестиционна цел BGREIT отчете най-голямото покачване за деня нараствайки с 1.44%, до 48.06 пункта.

Общият оборот на БФБ днес достигна 1.095 млн. лв., докато стойността на сделките, сключени на извънрегулирания пазар, възлизаше на почти 170 000 лв. към 14:30 часа. Общо 82 емисии се търгуваха през деня, а броят на компаниите, които отчетоха повишения в цената на акциите, възлезе на 44.

Единственият губещ на сегмент А на Официалния пазар на БФБ днес беше Индустриален Холдинг България. Акциите на компанията се обезцениха с 5.5%, до 1.7 лв. за брой при изтъргуван обем от 17 885 лота. Книжата на Албена Инвест Холдинг поскъпнаха с 4.88%, до 4.51 лв. за брой, след като 9 447 акции на компанията бяха изтъргувани.

Акциите на Стара планина Холд добавиха 2.78% към стойността си, до 1.85 лв., докато цената на книжата на Синергон Холдинг остана непроменена на ниво от 2.2 лв. за брой. Обемът по позицията достигна 9 658 акции за деня.

Книжата на Химимпорт се оскъпиха с 2.36%, до 2.17 лв. за брой при изтъргуван обем от почти 46 000 лота по позицията. Повишението съвпадна с консолидираната печалба от 93.6 млн. лв., която компанията отчете за първите девет месеца на компанията.

Пазарната капитализация на Параходство Българско речно плаване АД днес нарасна с 5.03%, до 2.15 лв. на акция, при изтъргувани са 250 акции за деня обаче.

Измежду губещите на Официален пазар днес бяха Монбат (-5.69%, до 4.42 лв.), Петрол (-6.78%, до 11 лв.) и Българска-роза Севтополис (-2.4%, до 0.65 лв.).

С променлив успех премина деня за банките, търгувани на БФБ. Акциите на Централна кооперативна банка се оскъпиха със 7.14%, до 1.2 лв., докато тези на Първа инвестиционна банка поскъпнаха с 4.24%, до 2.9 лв за брой.

Цената на акциите на Корпоративна търговска банка остана непроменена на ниво от 65 лв. за брой, докато книжата на Българо-американска кредитна банка се обезцениха с 3.24%, до 11.61 лв.

Акциите на Св. Св. Константин и Елена Холдинг АД загубиха 24.21% от стойността си, затваряйки на цена от 12.05 лв. за брой. Понижението съвпадна със спада в консолидираната печалба на холдинговата компания на годишна база за първите девет месеца на годината.

Денят беше успешен и за две от трите ключови инфраструктурни компании на БФБ. Пазарната капитализация на Холдинг Пътища нарасна с 3.27%, до 3.54 лв. на акция, докато книжата на Мостстрой се оскъпиха с 0.5%, до 4.02 лв. за брой. Трейс Груп Холд записа понижение от 3.61% в цената на акциите, до 40 лв. за брой.