"Милиардер" вече не звучи успокояващо
След години в ролята си на може би най-разпознаваемата физиономия, олицетворяваща капиталистическия успех, Донълд Тръмп отново е замесен в серия от съдебни и финансови спорове, засягащи основана на неговата развлекателна и бизнес-империя - пише кореспондентът на в. Индепендънт" Стивън Фоли от Ню Йорк . От Дубай до Чикаго, от Атлантик сити до Абърдийн, водещият на популярното в целия свят шоу "Стажантът" e принуден да обуздава грандоманските си амбиции за глобално доминиране и се опитва да се отърве от разгневени банкери, докато отговаря на новите въпроси от политическите си опоненти.
Всичко това е само бледа сянка от миналото на един човек, който по време на предишната рецесия в средата на 90-те бе принуден да постави голяма част от своите фирми под закрила от банкрут и дори умело жонглираше на ръба на финансовия крах. След като успя да оцелее, Тръмп превърна възкръсването си от извор на необуздана лична гордост и дори си позволи лукса да съди автора на една от многобройните биографични книги за него за това, че онзи оценявал богатството му само на няколкостотин милиона, а не на няколко милиарда долара. Официалната цифра според списание "Форбс", което представлява неофициалните арбитър при подобни спорове, е ни-повече ни по-малко от 3 млрд. долара. Но това е сумата, която е валидна преди серията от нещастия, сполетели Тръмп през последните месеци и които станаха известни вчера.
Така например Trump Organisation и нейните партньори в Дубай официално обявиха, че потапят в нафталина всички работи по 62-етажния си небостъргач върху изкуствения остров с форма на палма в Арабския Залив. в този хотелски и жилищен комплекс трябваше да има вани от култовия архитект Нормън Фостър и мебели от италианското дизайнерско студио Poltrona Frau. Самият мистър Тръмп си беше купил атрактивно жилище на един от последните етажи. Но жилищата оставаха непродадени и проектът трябваше да бъде замразен.
Също вчера изчете последния срок, в който Доналд Тръмп трябваше да изплати $53.1 млн. лихви по заем за развитие за развитие на веригата си от казина. Милиардерът обяви, че няма да може да плати, тъй като изпитва финансови затруднения. В същото време акциите на Trump Entertainment Resorts вървят към пълен крах и скоро ще стигнат нулата, след като поевтинява с 99% за последните месеци.
Фирмата, която притежава голяма част от казината в Атлантик сити - конкурентът на Лас Вегас от Източното крайбрежие, отново ще иска защита от банкрут и това ще бъде за втори път през последните 20 години. Тръмп вече започна преговори с няколко банки, за да се опита да спаси поне нещо от сгромолясващата се империя.
Доколко проблемът е сериозен говори специалното комюнике на прес-службата на компанията, в което се казва, че "смъртта на компанията няма да засегне другите бизнеси на Тръмп, тъй като тя представлява само 1 процент от глобалния му холдинг". Проблемът е, че и останалите бизнеси на Доналд Тръмп излъчват тревожни сигнали - като например недвижимите имоти.
Във Филаделфия шумно рекламираният жилищен небостъргач Trump Tower не успява да разпродава жилища дори по $700 000 (при първоначален анонс от $2.5 млн.) и се наложи Тръпм да замрази и този проект "докато икономиката се нормализира".
Другият му амбициозен проект с жилищният комплекс в Чикаго, който трябваше да съперничи на Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк, също изпитва остри затруднения.
Deutsche Bank обяви, че ще съди Доналд Тръмп за този проект, тъй като за ноември не е платил дължимата вноска за кредит от $334 млн. Тръмп отвърна на удара и също обяви,у че ще търси правата си в съда срещу банката, тъй като кредитната криза представлява форсмажорни обстоятелства, които му позволяват подобни забавяния и банката знаела това.
Но неволите на Тръмп не свършват дотук. Две години милиардерът се бори за правото да строи спорно голф игрище и хотелски комплекс на стойност 1 млрд. паунда. в района на Абърдийн. След като поучи разрешение обаче, депутати от парламента заявиха, че е по-добре проектът изобщо да не започва строителство, защото рискува да остане недовършен и да създаде още повече проблеми. Наложи се вчера шотландският му говорител Джордж Сорел да обяснява, че всичко върви по график и проектът скоро ще стартира.
"Това е дългосрочен проект и господин Тръмп няма намерение да се отказва от него" - заяви Сорел. "Може би искате да ме попитате, дали Доналд Тръмп е милиардер. Естествено, че е милиардер!".
Но в сегашната криза милиардер не звучи толкова утешително. Защото финансовата криза не пожали дори такива знакови имена като Рупърт Мърдок, Олег Дерипаска или Съмнър Редстоун.
Според официални данни досега Мърдок е загубил $4.8 млрд. заради поевтиняващите акции на своята медийна империя News Corporation. Приходите му също са намалели двойно, заради свиването на рекламните постъпления.
Медийната акула Съмнър Редстоун също е трудно положение и преговаря с банкери за разсрочване на кредитите си. Притежателят на Paramount Studios, MTV и CBS обяви, че вече е продал дела си в Midway Games и в скоро време може да се наложи да разпродава още активи. Най-напред вероятно това ще бъде компанията National Amusements, притежаваща 1 500 киносалона в САЩ, Великобритания, Русия и Латинска Америка.
Що се отнася до Олег Дерипаска, руският стоманен магнат се надява да използва добрите си отношения с премиера Владимир Путин, за да получи държавна помощ, за да може да си плати дълговете към Merrill Lynch и Royal Bank of Scotland. Засега той е заложил "Норилск Никел", за да разполага със свежи пари.
Източник: БГНЕС