Доларът продължи да се срива и в сряда, достигайки най-ниски нива за последните 13 години срещу йената - ден, след като Федералният резерв намали американските лихви до, на практика, нулеви нива. Междувременно еврото отчита най-силни стойности срещу щатската валута за последното тримесечие, тъй като последното огромно понижение на лихвите на ФЕД разшири значително лихвения диференциал в полза на еврото. В момента Американската централна банка има готовност да наводни системата с ликвидни средства, което, на практика, означава условия в среда на нулеви лихвени проценти. Това обаче не говори добре за бъдещите стойности на долара.

Показателен факт е волатилността на пазарите, където зелените пари властваха през последните месеци, за да се обърне рязко трендът през миналата седмица. При развитието от само първите три дни на текущата седмица, доларовият индекс е на път да отчете най-голямата седмична загуба за последните 35 години. След понеделник и до момента поевтиняването му е с 5.5%. Основна причина за слабостта на долара е намалението на американските лихви, което отблъсква инвеститорите от американските активи и по този начин намалява привлекателността и на валутата. Доларът обаче е под натиск и заради нарастващите опасения, че предлагането на пари във финансовата система ще окаже влияние и върху ценността на долара като валута.

Вчера еврото се търгуваше на два и половина месечен връх от 1.4436 срещу долара, а търговията приключи на 1.4383, което е ръст от 2% за деня и около 13% от началото на месеца. Мениджърите на фондове оприличиха агресивните действия на ФЕД като атака срещу долара, тъй като ниските лихвени проценти са традиционен монетарен инструмент, който прави валутата по-слаба. ФЕД намали във вторник лихвите от 1% до рекордно ниски нива в рейндж между 0 и 0.25%. Това рязко контрастира с подхода на Европейската централна банка, която наскоро сигнализира, че европейските лихви може и да не претърпят намаление през месец януари. Ходът на ФЕД от тази седмица рязко наклони баланса на силите в полза на еврото, а темата на пазарите през последните часове е една - доходността на валутите.

Доларът падна срещу йената до 87.15, което е най-ниска стойност след средата на 1995 г. В края на деня котировките бяха 87.38, което е намаление от 1.7%. Цифрите захраниха спекулациите, че японските власти могат да се намесят, за да спрат невероятната сила на йената. Високопоставен финансов дипломат от Япония предупреди, че бързите движения на валутните пазари са нежелани. Йената изригна през последните месеци, тъй като инвеститорите ликвидираха carry trade позиции, намалявайки експозицията си в рискови и високодоходни активи заради финансовата криза.

Доларът загуби този месец 9% от стойността си срещу йената, а обезценката за тримесечието е 18%. В момента проблемът още повече се изостри, тъй като понижението на американските лихви ги доведе за първи през последното десетилетие под нивата на японските лихви, които сега са 0.30%. Днес започва редовно двудневно заседание на Японската централна банка и 2/3 от анализаторите очакват банката да намали лихвите, като сред очакващите понижението най-големи са залозите за редуциране на лихвите до 0.1%.

ЕUR/USD

Съпротива засега е 1.45, следвана от върха от 22 септември на 1.4864 и 1.50. Подкрепи са преодолените важни нива от 1.40, 1.3880 и 1.3660.

USD/JPY

Съпротива е 91, което е 62% корекция на спада 93.88-87.14, следвана от началото на този спад и 95. Опора е достигнатото 13-годишно дъно на 87.14, а по-надолу 85.

GBP/USD

Съпротива е върхът от вчера на 1.5720. Следват 1.60 и 1.65. Подкрепа е преодоляното важно ниво на 1.5530, следвана от 1.50 и шест и половина годишното дъно от 4 декември на 1.4469.

USD/CHF

Подкрепа засега е дъното от вчера на 1.0640, следвана от 1.05 и 1.0430. Съпротива над бързо пробитите 1.0850 и 1.10 е върхът от вчера на 1.1247.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД