Ограничителен режим в страната

Във връзка с газовата криза от тази нощ в страната действа ограничителен режим. Топлоподаването е намалено, а Топлофикациите вече започнаха подготовка за преминаване на мазут. Спрените газови доставки блокираха работата на топлофикациите и те намалиха парното за битовите си абонати и спряха изцяло топлоподаването за стопанските потребители.
Дружествата започнаха подготовка за преминаване на мазут. Това обаче ще отнеме няколко дни, тъй като мазутът трябва да бъде подгрят, преди да се използва. От Лукойл България съобщиха, че са взели спешни мерки за осигуряване на достатъчно количество мазут за топлофикациите в страната.
2000 тона от горивото са за столичното топлофикационно дружество, като до края на месеца ще бъдат доставени още 5 хил. тона. Изцяло е спрян износът на мазут и други видове горива.
Същевременно Виктор Калник, посланик на Украйна заяви пред БНТ, че днес положението не се променило с газоподаването от Русия към Украйна. Количеството на газ от Русия към Украйна, дори се е влошило, а по-късно и напълно спряло.
Има писма от Газпром как да се разпределя този газ към Европа, посочи посланикът. Ние нямаме договори с други страни освен с Русия как да се разпределя този газ. Ние не получаваме пари за този пренос от Русия и черпим от своите запаси за компенсации при загубите, уточни Виктор Калник.
Действат 6 входящи и 6 изходящи станции в Украйна. За всяка имаме писмени заявки от Русия как да го разпределим, обясни посланикът. В продължение на 17 години на независимост на Украйна, всяка година имаме проблеми с Русия по осигуряването на газ.
Посланикът каза още, че не знае какво е указанието от Русия за доставките на България, но припомни, че президентите на Украйна и България са разговаряли по тези въпроси. Не нормално България да бъде изряден платец, а да става заложник, посочи посланикът.
"Ситуацията със спренитe доставки на газ за България е без аналог през последните 35 години", обясни и изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов. За него в настоящия момент най-важното е "Булгаргаз" да упражни своето влияние, за евентуално дори и частично възстановяване на доставките. Гогов коментира още и капацитета на работа на находището в Чирен.
"В Чирен в момента към 1 януари имаше 1.320 млрд. От този газ, обаче трябва да се има предвид, че оперативният газ е около 550-600 млн. кубика. Всичко друго е буферен газ. Това е газ, който трябва да поддържа хранилището оперативно.
Ако почнем да вадим от буферния газ хранилището се разрушава. Максималният оперативен е обем варира между 600-650 млн. кубика. Ако разделите 600 на 4 млн., колкото е възможността на съоръжението да изпомпва за един ден, това прави 200 дни.
Ние няма как чрез Чирен да спазим 12-те млн. нужна дневна консумация. Отговорът е комплексен - трябва да има подходяща геоложка структура. В момента най-подходящата такава структура е край Галата. Ние не можехме да го построим, докато там се добива газ. Ние сме на път да сключим споразумение за преобръщането на находището в хранилище със същия капацитет като този в Чирен", допълни той.
"Договорите с Газпром са подписани през 1998 година, след това е подписан анекс. Ние сме изрядни, а те са задължени на 100% да осигурява доставките. Има клауза, че ако има нарушения, ние сме в правото си да получим компенсации. Когато Чирен се изчерпи - трябва да спрем и да търсим алтернативно гориво, което е невъзможно", каза той.
Гогов счита, че до края на седмицата и до началото на следващата нещата трябва да се нормализират.
"В България влиза една тръба и тя идва от Украйна, няма от къде другаде да влезе газ в България. Ние ще направим изчисления за всички загуби и пропуснати ползи", каза още той.