Пазарът на имоти в Европа - какво да очакваме?
![Пазарът на имоти в Европа - какво да очакваме?](https://sportal365images.com/autocrop/smp-images-production/profit.bg/23012024/049587b2-2a3d-420f-b426-9442d6795765.jpg?width=1001&height=538&format=webp)
Изминалата година бе ознаменувана с краха на пазарите на недвижими имоти в много части на света, стартирал от ипотечната криза, постепенно трансформирала се в световна финансова.
Към края на третото тримесечие на 2008 г. понижение са регистрирали пазарите на имотите в 21 от 29 изследвани страни от изданието Global Property Guide.
България също не остана незасегната от кризата, като през изминалата година това все още се изразяваше в изключително силно забавяне на ръста на цените на имотите. През третото тримесечие, според данни на консултантската компания, те са се повишили едва с 1% на тримесечна база, в сравнение с 13% през третото тримесечие на предходната година.
С над 10% са се понижили имотите във Великобритания, САЩ и Ирландия за 12-те месеца до края на третото тримесечие. Понижения са били регистрарани още в Австралия, Япония, Люксембург, Израел, Норвегия, Малта, Нова Зеландия и Португалия.
И тъй като миналата година е вече в историята, погледите на инвеститорите са се вперили в настоящата.
Ето какво можете да очаквате, според специалистите. Цените на недвижимите имоти в Европа се очаква да продължат да се представят слабо, като особено негативна тенденция би могла да се наблюдава в някои от някога най-нагорещените точки на Стария континент. Тук се включват Естония, Латвия, Словения и Гърция.
Синхронното движение на цените на имотите в световен мащаб, стартирало през втората половина на 2008 г., се очаква да продължи и през настоящата, или поне през първата половина, коментират още специалистите.
Инвеститорите разглеждат пазарите на различните страни, в глобална перспектива, като пренасочване на средства към определени пазари за сметка на други е възможно, макар и не в такива размери, каквито сме свикнали да наблюдаваме.
Слабостта на пазара на имоти в световен мащаб става реалност след продължило близо десетилетие изключително положително представяне, макар и в различна степен за отделните страни.
В отговор на кризата и опасността за навлизане в рецесия на водещите световни региони централните банки по света намаляваха лихвените проценти през изминалата година, макар и в различна степен. Някои страни, като САЩ например, не разполагат с много потенциал в тази насока, след като лихвите бяха понижени почти до нулеви нива.
Рецесията, в която много развити страни вече са навлезли, се очаква да продължи да се отразява изключително негативно върху цените на недвижимите имоти.
Психологическият фактор също не е за подценяване. Хората често се ориентират за това какво ще се случи в бъдеще по историческото представяне в близкото минало, новините, както и мненията на приятели и съседи.
За финансовата криза се тръби изключително много във всички медии, а на фона на ограниченото кредитиране и негативните очаквания, купувачите са заели изчаквателни позиции.
С изключение на Македония и вероятно Молдова, специалистите от изданието са изключително негативни за останалите части на Европа. Причината Македония да се сочи като „спасителен остров" за инвеститорите е доходността от наеми в размер на 10% в столицата Скопие.
Нивото на съотношението цена-наеми е необходимо да се понижи значително, за да се заинтригуват потенциалните купувачи и преди да станем свидетели на възстановяване на цените на имотите на Стария континент.
До голяма степен възстановяването на водещите пазари, като Великобритания, Ирландия и Испания, ще зависи от провеждането на планирания план за стимулиране на европейските икономики в рамките на 200 млрд. евро.
Страните от Източна Европа ще бъдат засегнати по две направления. От една страна, кризата в развиващите се страни води до забавяне на ръста на икономиките им, което подкопава сектора, а от друга - по линия на изтегляне на чуждестранните инвеститори и липса на свежи ресурси.