Доларът падна срещу йената днес, след като вчера нарасна при ралито на американските акции и след като Федералният резерв се въздържа да се ангажира с покупки на дългосрочни държавни облигации. ФЕД задържа лихвите на почти нулевите нива в края на двудневното редовно заседание и допълни, че има готовност да купува облигации с по-голям матуритет, ако това ще помогне за облекчаване на кредитните условия.

След решението на ФЕД зелените пари нараснаха до едноседмичен връх срещу йената на 90.79, но днес спаднаха до 90.20. Специалисти коментираха, че когато котировките се покачат над 90, са налице, макар и слаби, разпродажби от японските корпорации. Спадът в двойката се дължи и на неспособността на щатската валута да преодолее ключова техническа съпротива при 90.92 йени, където се намира дъното на облака Ичимоку (вид технически индикатор, широко използван от азиатските дилъри).

Доларът обаче успя да отбележи по-значим растеж срещу другите валути и свали еврото с 0.1%, до 1.3117, и стерлинга с 0.4%, до 1.4182. Новозеландският долар загуби 0.7% срещу американския си съименник, до 0.5209, след като местната централна банка свали днес драстично лихвите с нови 150 пункта, до рекордно ниските нива от 3.5%, с цел да подпомогне икономиката, която се намира в дълбока рецесия. В допълнение, банката си остави опциите отворени и за нови, макар и по-малки, редукции на лихвите.

Йената отново напредва срещу останалите валути, въпреки признаците за подобрени настроения на пазарите. Акциите в Токио нараснаха днес, следвайки тези на Уолстрийт, които вчера печелеха заради оптимизма, че новата администрация в Белия дом напредва успешно в плана си да облекчи банките от невъзвръщаемите кредити. Това доведе вчера и до покачването в долар/йена, тъй като йената е считана за най-сигурното убежище по време на развиващата се световна финансова криза и стойностите й най-често зависят от това какъв е оптимизмът на капиталовите пазари.

Силата на долара от вчера се дължеше и на коментарите на ФЕД. Инвеститорите в долари се страхуват, че балансът на ФЕД трудно може да бъде поддържан на здравословни нива при протичащите мерки и в крайна сметка, ще се наложи печатане на пари, за да се поддържа икономиката. Вчерашното решение на банката в известна степен намали тези опасения.

От друга страна, растежът по доходността на американските съкровищни бонове след заседанието може да се окаже позитивно за долара от гледна точка на лихвените диференциали. Ако ФЕД беше предприел нови по-активни мерки, доларът най-вероятно щеше да спадне, по-конкретно срещу йената, тъй като щеше да е налице спад и по доходността на държавните ценни книжа, но това не се случи.

Според коментатори движенията от вчера имат връзка най-вече с краткосрочно търгуващите спекуланти. Те са били позиционирани в къси доларови позиции, но след заседанието на ФЕД не са имали нови допълнителни аргументи за нови разпродажби на долари и единственото, което им е останало, е било да закрият откритите си позиции. Друга вероятна причина за продажбите на еврото и обратните покупки на долари е може би фактът, че за втори пореден ден единната валута беше спряна на нива от около 1.3330, които се оформиха като трудна за преодоляване съпротива.

ЕUR/USD

Подкрепа е 1.30, където приключи търговията в края на миналата седмица, следвана от шестседмичното дъно на 1.2764 и 1.2550. Съпротива е непреодолимото в два поредни дни 1.3330, следвано от 1.35 и 1.3660.

USD/JPY

Съпротива е върхът от 19 януари на 91.30, следвана от 93 и 94.62, откъдето тръгна последният спад, довел до рекордни дъна. Подкрепа е 89.60, следвана от новото многогодишно дъно на 87.10 и 85.

GBP/USD

Съпротива е преодоляното 1.4350, което вчера не беше убедително пробито, следвана от 1.45, а след това идва върхът от миналия понеделник на 1.4906. Подкрепа е преодоляното 1.40, следвана от 1.37 и 23-годишното дъно на 1.35.

USD/CHF

Подкрепа е 1.1430, следвана от трудно преодоляното ниво на 1.1280, а след това идва 1.11, което ограничаваше спадовете преди две седмици. Съпротива е 1.1560, което е 62% корекция на спада 1.23-1.0360, следвана от върха от миналата седмица на 1.1713 и 1.1850, което е 76% корекция на споменатия спад.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД