Йената днес е слаба и загуби печалбите си от вчера заради растежа на азиатските борсови индекси, които нараснаха поради надеждите американската правителствена програма да субсидира ипотеките в страната. Денят започна със спад на долара срещу йената при слухове за разпродажби на щатската валута от японските износители, но по-късно възвърна загубите си и започна да нараства. Силата на акциите от вчера се пренесе през океана и доведе до слабост на йената в кросовете. Оптимизмът е свързан с шансовете Вашингтон да окаже помощ на домакинствата при тегленето на заеми за жилища.

Вчера долар/йена нарасна малко преди затварянето на Уолстрийт, когато акциите се оттласнаха от интрадневните дъна при новината за намеренията на администрацията на Обама да финансира ипотеките. Японската валута има тази склонност да се търгува спрямо настроенията на капиталовите пазари и отношението на инвеститорите към рисковите покупки. Днес японският борсов индекс Nikkei увеличи стойността си с 1.5% и това даде сила на долара да преодолее нивата от 91 йени. Еврото се представи още по-добре поскъпвайки с 0.8% срещу йената на 117.80 и 0.4% срещу долара на 1.2910.

Пазарите в момента се съсредоточват към срещата днес и утре на Г-7 в Рим, но тя едва ли ще завърши с някакво силно послание касаещо валутите и по-специално йената. В края на месец октомври групата излезе с необичайно изявление изразяващо загриженост от прекалената волатилност на йената. Няма обаче да е изненада ако сега бъде намекнато нещо в същата посока без изрично да се изтъква йената. Причината е, че в момента търговията е по-спокойна и японската валута не се движи само в една посока какъвто беше случая през октомври. Министърът на финансите в Япония Шоичи Накагава заяви днес, че не възнамерява изрично да повдига въпроса за валутите по време на срещата на Г-7, но има намерение да повтори, че резките движения на валутните курсове са нежелани.

Вчера индекса Dow Jones завърши с понижение от 0.1%, но в един момент губеше 3.1%, а спада отразяваше загубите на борсите в целия свят, които се дължаха на разочарованието от възможността на Вашингтон да извади банковия сектор от кризата и да помогне на икономиката да се възстанови. По-рано през деня беше публикуван и тримесечния доклад за инфлацията на Английската централна банка, който остави стерлинга под напрежение.

При високодоходните валути австралийския и новозеландския долар поевтиняваха, но днес отчитат растеж. Австралийският долар пострада от новината, че Сенатът в страната е блокирал проектозакона на лейбъристкото правителство, който предвиждаше пакет от стимули на стойност 42 млрд. австралийски долара. На този етап това води само до отлагане, а не напълно ликвидиране на пакета, но домакинствата вече могат да усетят стимулите най-рано през май, а не през март. Това от своя страна увеличава аргументите на централната банка да извърши намаление на лихвите през март. Разочарованието от това развитие засенчи положителната новина, че заетостта през януари е нараснала с 1 200 души.

ЕUR/USD

Подкрепа е дъното от миналия понеделник на 1.2705, което вчера удържа спада и не позволи по-голямо поевтиняване. Негов пробив и такъв на 1.2550 ще даде сила за продължение към 1.2330. Съпротива е 1.3090, което е 62% корекция на спада 1.3330-1.2705 и спира покачването, следвана от непреодоляното в два поредни дни 1.3330, а след това идва 1.35.

USD/JPY

Съпротива е върха от понеделник на 92.40, следвана от 93 и върха от 6 януари на 94.60. Подкрепа е 90, следвана от 88.60, където се намира дъното от 3 февруари, а после идва многогодишно дъно на 87.10.

GBP/USD

Съпротива е 1.4550, следвана от върха от тази седмица на 1.4980, а след това идва началото на последния значителен спад на 1.5370. Подкрепа е дъното от миналия понеделник на 1.4050, чието приближаване вчера доведе до силна реакция. Следват 1.3680 и 23-годишното дъно на 1.35.

USD/CHF

Подкрепа е 1.15, което спря спадовете през първите три от седмицата, следвана от 1.14, което не позволи по-голямо понижение през миналата седмица във вторник и сряда, а след това идва преодоляното ниво на 1.1280. Съпротива е 1.1850, което е 76% корекция на спада 1.23-1.0370, следвана от 1.20 и върха от 5 декември на 1.2250.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД