Кризата не влияе на интереса към студентските бригади
Всяко лято хиляди български студенти напускат страната за по няколко месеца на така наречените летни бригади. Традиционните дестинации, към които се насочват студентите работещи зад граница през летния сезон, са САЩ и Великобритания.
Летните бригади са предпочитан начин за много студенти да прекарат лятото като в същото време спестят сериозни суми, който в България могат да бъдат заработени за значително по-голям период от време.
Световната икономическа и финансова криза обаче засегна сериозно тези две държави, който в момента се намират в рецесия. Икономиката на САЩ се е свила с 3.8% през последното тримесечие на миналата година като това се дължи основно на спада в потреблението на стоки и услуги, което съставлява около 70% от щатската икономика. Безработицата в САЩ е на рекордно високо ниво от 7.6% а, общо 3.6 милиона работни места са били закрити в страната през последните 13 месеца.
Рецесията във Великобритания се очаква да се задълбочи през второто тримесечие на настоящата година, когато се очаква брутният вътрешен продукт да се свие с 4% на годишна основа. Броят на безработните в Обединеното кралство вече достигна 2 млн. души. Това е и най-високата му стойност от 1997 г. насам. Британският паунд се е обезценил с 23% спрямо еврото през миналата година и с 26% спрямо долара. Някои прогнози дори сочат, че едно евро ще се разменя срещу по-малко от 1 паунд до края на март.
Тези тревожни новини за двете държави на фона на икономическото им състояние от преди няколко години изглежда обаче не притесняват особено българските студенти, който предпочитат през лятото да съчетават пътуването и работата в чужбина.
Великобритания
От Младежки и студентски програми, която е един от двамата агенти за България на Конкордия, набираща всяка година стотици български студенти в областта на селското стопанство във Великобритания, дори отчитат повишен интерес към бригадите на Острова.
Земеделието в Кралството е доста добре субсидирано и в тази сфера финансовата криза не се усеща, заяви Катя Атанасова от Младежки и студентски програми.
За тази година квотата за българи и румънци дори е увеличена. Същото може да се каже и за заплащането, което варира от минималните 5.74 паунда до 7-8 паунда на час, за студентите, завърнали се за втора година.
Овъртайма се заплаща по 8.21 паунда на час, каза още Атанасова. Единствената тревога на студентите е свързана с понижението на курса на паунда - от 3 лв. преди две години на 2.15 лв. за паунд.
Интерес към бригадите в САЩ
Интересът към програмата Work & Travel, с която най-много студенти пътуват всяка година за САЩ, все още е много голям, казва Румяна Сотирова от Usit Colours. Разликата тази година е, че студентите задават много въпроси, свързани с кризата, а някои предпочитат да изчакат, за да видят развитието й както в САЩ, така и в България, след което да се запишат в програмата.
Въпросите са свързани основно с това дали работните им места са гарантирани, а някои проявяват скептицизъм относно това дали ще има работа за тях в САЩ, допълва Румяна Сотирова.
От Orange, друга голяма компания, която изпраща всяко лято студенти в САЩ, предвиждат лек спад в продажбите за целия бранш, но очакват запазване на интереса към програмата Work & Travel, каза за Profit.bg Ина Добрилова.
От компанията отчитат трансфер на част от интереса към организираните езикови пътувания в чужбина.
Слабият спад в Work & Travel пазара ще се отрази най-вече на малките фирми, които не могат да предложат атрактивни условия за участие в програмата и ниски цени за организиране на пътуване до САЩ, според Ина Добрилова.
Работодатели и работни оферти
От Usit Colours засега не регистрират съществени негативни промени по отношение на броя на работните места. Някои от най-малките компании, с които агенцията работи обаче са по-предпазливи при заявяване на брой работни места за следващия сезон. От компанията заключават, че работа за български студенти в САЩ има.
От Orange BGсъщо не отчитат промяна в отрицателна посока в броя на очакваните работодатели и работните оферти, които те предлагат на българските студенти. Тъй като по-голямата част от работните оферти е в сферата на туризма, от Orange предлагат позиции в щатовете Аляска, Масачузетс и Флорида, където американските партньори на компанията прогнозират запазване на потока от туристи и в тази връзка не се очакват затруднения в намирането на втора работа от студентите или каквото и да е отражение на кризата на заетостта им.
Брой на участниците
Над 3 000 студенти са заминали за САЩ с помощта на Usit Colours през миналата година. Засега е рано да се прогнозира техния брой за настоящата година, тъй като записванията продължават да края на април, дори и през май, но от компанията нямат сериозни основания да очакват спад на бройките в сравнение с миналата година.
От Orange Очакват, през този сезон участниците в програмата Work & Travel да са приблизително 8 500, или с 500 до 1 000 по-малко в сравнение с миналата година.
Работни часове и заплащане
По отношение на броя на работните часове, които ще фигурират в договорите на студентите през този сезон, също не се очаква спад. Броят на часовете обаче се изяснява непосредствено преди началото на туристическия сезон, а по-голяма част от от студентите работят в сферата на туризма където има много фактори, които биха могли да повлияят, казва Румяна Сотирова. Едно от положителните неща според нея е, че много от работодателите заплащат на студентите часовете, които са им гарантирали по договор, независимо от това дали е имало работа или не.
От миналата година от Usit Colours отчитат тенденция за леко, а в някои сфери и по-значително, увеличение на заплатите за студентите заминали с програмата Work & Travel, което e обусловено от изключително ниския курс на щатската валута. Според компанията много американски работодатели са се постарали да компенсират донякъде ниския долар с увеличение на часовите ставки.
Почасовото заплащане варира в зависимост от региона в САЩ, където студентите ще работят като средното възнаграждение, предлагано в работните оферти на Orange, е 8-10 долара на час за южните щати и 10-15 долара за северните. Това е заплащането, което получават и американските работници в съответната компания.
Средният доход на студентите в програмите на Orange надвишава 8 500 и САЩ остава далеч по-изгодна финансово дестинация, особено в сравнение с временна заетост в България, където доходът през лятото рядко надвишава 3 000 лева, казват от компанията.