Компенсациите от газовата криза могат да бъдат само косвени
Какви са компенсациите за България за спрените доставки за природен газ от страна на "Газпром" беше въпросът на Мартин Димитров от ОДС към министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
Има договор, добросъвестно изпълнен от България и едностранно нарушен от руската страна, поради което България изгуби стотици милиони, допълни въпроса си той.
Министърът на икономиката изрази съжаление, че в никой от договорите с руската страна от европейските потребители, няма такава клауза за компенсации и "поради тази причина ние искаме предоговаряне, за да имаме право на такива".
Министър Димитров повтори данните за обобщените резултати, за загубите на България от газовата криза и те са - 456 млн. лв., без да се отчитат загубите за държавния бюджет. Загубите за "Булгаргаз" са над 66 млн. лв., добави той.
Смятаме, че именно "Газпром" трябва да поема отговорността за загубите, каза министър Димитров, дори и да няма формална юридическа основа за това. Той посочи различните варианти, за да можем да получим компенсации.
Чрез преки плащания, чрез преференциални цени на газа, чрез достъп до газопреносната мрежа на Русия, за транспортирането на газ от трети страни и други, уточни той.
А на въпрос на депутат Иван Иванов от ДСБ относно срока на договорените за България доставки на природен газ от руската федерация министърът отговори, че на 18 декември 2006 г. е подписан меморандум съгласно, който са регламентирани кога да се подготвят новите договори.
До края на т.г. трябва да бъде постигната договорката с двете страни, която ще важи до 2030 г.. Иванов опонира, че от отговора на министъра следва, че не са договорени количествата газ, които България ще получи.
Старите ни вестници, обясни той пишат, че през 2006 г България се е договорила дългосрочно с руската страна за доставка на газ до 2030 г. Обобщавайки тезата си Иванов подчерта, че явно предстоят изключително трудни преговори за България.
Източник: БГНЕС