Къде са другите, къде сме ние?

За последната една година индексът на сините чипове е втори по понижение, като отстъпва единствено на исландския индекс, загубил за периода с около 94%. Родният индекс е загубил 78.9% от стойността си .
Направихме си труда да разгледаме индекси от всички региони по света, като напълно нормално се затвърждава тенденцията за по-силен спад на индексите на развиващите се пазари.
Близки до спад с българския водещ индекс са и македонските ни съседи, чийто индекс се е понижил със 76.6% за последната една година.
Разбира се има и изключение сред развиващите се европейски страни и това е Хърватия. Очакванията за присъединяването на страната към ЕС съдействаха за повишен спекулативен интерес към фондовия й пазар, довел до това основният индекс там да загуби едва 9% от стойността си за последната една година.
Нека да припомним, че при повишението на световните индекси преди две-три години, Хърватия отново заемаше челно място по представяне в годишните класации.
Сред развитите западноевропейски пазари най-голямо понижение е отбелязал ирландският индекс, загубил 68.4% от стойността си. Най-малък спад от разглежданата категория пък е регистрирал британският индекс, понижил се с 35.1%.
Така наречените БРИК-страни, които бяха изключително популярни сред инвеститорите и се приемаха като барометър за представянето на развиващите се пазари не бяха пощадени от спада на световните борси.
Бразилия е страната от групата, която е най-слабо засегната със спад на индекса й от 37.8%, докато понижението в Русия възлиза на 69.5%. Индексите на Индия и Китай са се понижили с по около 49%, както се вижда от таблицата.
Страните от Северна Америка, където са разгледани пазарите на САЩ и Канада ,са регистрирали загуби за своите индекси от около 40%.
Пониженията в арабския свят са значителни и са в диапазона 60-65%, като египетският основен индекс се е понижил с 67.1%.