САЩ предлага помощ на България срещу кризата
Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин се срещна днес във Вашингтон с държавния секретар на САЩ Хилъри Клинтън. Двамата обсъдиха редица въпроси, сред които двустранните отношения, енергийната сигурност, борбата срещу тероризма и в частност Афганистан, глобалната икономическа криза и др.
В началото на срещата Хилъри Клинтън сподели свои впечатления от посещението си в България преди години и изрази задоволство от възможността в качеството си на държавен секретар да работи със страната ни отново.
Хилъри Клинтън посочи, че страната ни е ценен съюзник, като същевременно изрази задоволство от достигнатото равнище на двустранните отношения, които могат да бъдат окачествени като стратегическо партньорство. Министър Калфин благодари за възможността да се срещне с американския си колега броени седмици след встъпването й в длъжност.
Българският министър даде висока оценка на двустранните отношения, изградени на трайна основа на споделени ценности, и изрази увереност, че постигнатото ниво на диалог между двете страни през последните години ще продължи да се развива възходящо и няма да се повлияе от характерните за всяка една демократична страна правителствени промени.
Енергийната сигурност и диверсификацията на енергийните източници бе водеща тема в разговора. Държавният секретар на САЩ изрази подкрепа за Южния енергиен коридор. Тя се обяви срещу упражняването на монопол в енергийния сектор и препотвърди принципните позиции на САЩ за енергийна независимост, диверсификация, прозрачност в сделките с енергоносители и достъп до енергийната инфраструктура.
Министър Калфин запозна държавния секретар с целта и хода на подготовката на насрочената за 24-25 април 2009 г. в София Среща на върха „Природен газ за Европа - сигурност и партньорство". На свой ред Хилъри Клинтън увери, че САЩ ще бъдат представени на форума на високо равнище.
Българският заместник министър-председател и министър на външните работи информира също за плановете и подготовката на страната ни за продължаване на българския принос в Афганистан, което е било и основна тема на провелата се в началото на месеца юбилейна Среща на върха на НАТО.
Включването на страната ни в американската програма за безвизово пътуване „Visa Waiver Program" бе една от обсъдените между министър Калфин и Хилъри Клинтън теми.
България очаква да се търсят възможности за отпадане на визовия режим за българи, въпреки, че след срещата на външния ни министър Ивайло Калфин с американския държавен секретар Хилъри Клинтън във Вашингтон стана ясно, че няма възможност България да влезе в Програмата за безвизови пътувания на САЩ, тъй като срокът й изтича през лятото.
По-късно по въпроса за отпадането на визите министър Ивайло Калфин коментира, че още доста усилия ще трябва да бъдат положени. "Поставих въпроса, че като близки съюзници в редица дейности нашето очакване ще бъде да се търсят редица възможности, включително законодателни, за решаване на този въпрос в максимално кратък срок, като имаше разбиране, мисля, на аргументите. Това за нас е приоритетна тема. Ние ще продължим да настояваме за нея," посочи българският външен министър.
По отношение на икономическата криза и последствията от нея в глобален и национален мащаб държавният секретар Клинтън увери, че САЩ имат готовност да окажат помощ на страната ни, в случай че тя има нужда от това.
Във връзка с кризата с отвлечените от сомалийски пирати български и американски моряци двете страни изразиха готовност да си сътрудничат, както в конкретните случаи, така и в изготвянето на общи механизми и мерки за борба с морското пиратство.
Ивайло Калфин и Хилъри Клинтън говориха също за борбата с организираната престъпност и корупцията, с кибер престъпността, както и по актуални въпроси от региона на ЮИЕ.
Министър Калфин представи на държавния секретар Клинтън кандидатурата на посланик Ирина Бокова за Генерален директор на ЮНЕСКО.
Непосредствено след пристигането си в Държавния департамент министър Калфин подписа книгата за гости на американското външно министерство, след което той и държавният секретар на САЩ направиха кратки изявления пред медиите.
Източник: БНР, Министерство на външните работи