Лидерът в световната търговия с диаманти De Beers през 2009 г. ще съкрати обема на добива и производството на диаманти поне наполовина, съобщава днес в. "Файненшъл таймс".

През последните 12 месеца световните цени на диамантите вече се понижиха с 30 на сто.

Според британската банка Barclays през първото тримесечие на 2009 г. De Beers е отчела загуби от 100 млн. долара месечно.

Компанията вече спря добива на диаманти в Ботсвана и намали производството в Канада.

Ситуацията се усложнява от факта, че за първи път от 100 години компанията няма монопол над доставките на диаманти на световните пазари поради разпадането на прочутия "световен диамантен тръбопровод на De Beers" - единна система за централизирана търговия с диаманти, контролирана от компанията.

Източник: БТА