Китай измества САЩ като най-голям автомобилен пазар
&format=webp)
Продажбите на автомобили в Китай през март достигнаха 1.11 млн. броя, което е рекордно високо месечно ниво, съобщава АР.
Китай изпреварва по продажби на коли САЩ за трети преден месец, след като ниските данъци и цени за малките модели автомобили успяха да върнат много китайци в автосалоните.
Според данни на Китайската асоциация на автомобилните производители продажбите през март са с 5% по-високи спрямо същия месец на миналата година, когато са били продадени 1.06 млн. броя коли.
Прогнозите на асоциацията са за стабилен ръст в продажбите през тази година на втория най-голям пазар в света, въпреки трудните икономически условия в повечето водещи пазари.
Американците са купили 857 735 автомобила през март, което е понижение с 37% спрямо 1.36 млн. броя през същия месец на миналата година, сочат данни на Autodata Corp.
Отчетеният ръст от 25% в продажбите през февруари върна за малко надеждите на американските автомобилни производители, че може би най-лошото вече е минало.
Според официалните данни, продадените автомобили в Китай през първото тримесечие на тази година възлизат на 2.67 млн. броя, с което най-населената страна в света измества САЩ от първата позиция.
Въпреки икономическото забавяне, отчетено през 2008 г., китайският пазар остава стабилен благодарение на активните действия от страна на китайското правителство с цел по-голяма реклама на малките и икономични автомобили.
General Motors е успял да продаде 137 004 автомобила в Китай през март, което е ръст с 24.6% спрямо същия месец на 2008 г., докато дъщерното дружество SAIC-GM-Wuling, специализирано в производството предимно на малки коли, отчита ръст с 38%.
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)