Мутафчиев: В България трябва да се развие яхтен туризъм
В България трябва на всяка цена да се развие скъпия туризъм с яхтените пристанища, заяви на среща в Бургас министърът на транспорта Петър Мутафчиев. Това, според него, ще донесе допълнителни инвестиции на страната ни.
Министър Мутафчиев участва в дискусия на тема „Политика на отваряне на градове към морето и реката и създаване на условия за привличане на чужди инвестиции". Петър Мутафчиев уточни, че 10 са яхтените пристанище в България - 5 в региона на Бургас и 5 в региона на Варна. По неговите думи, туризмът държи един сериозен дял от брутния вътрешен продукт на страната в размер на 15 процента.
„Нашето правителство е първото, което изпълни един от ангажиментите си към черноморските общини и общините, които се намират на река Дунав. Идеята ни е да прехвърлим малките пристанища на общините и да търсим общия път: държава-местна власт-частен бизнес".
Според Мутафчиев, целта на транспортното министерство е да създаде добри условия за развитие на туризма в България. Само в Бургаска област до този момент са прехвърлени 3 от пристанищата към общините - Поморие, Ахтопол и Царево. Предстои прехвърлянето на кейовото място в Черноморец и на пристанището в Приморско. Подготвя се документацията за прехвърляне на пътническите пристанища в Силистра и Русе. Подготвя се подобен вариант и за пристанището във Видин. Така ще се създадат добри условия за пътническия поток и за туризма в крайдунавсиките градове. В община Варна вече е подписан проект-меморандум.
„След построяването на терминала за контейнери, ние ще предадем частта на източното пристанище във Варна към общината за изграждане на яхтени пристанища, бизнес сгради и туристически център. Всичко това ще отвори града към морето", допълни министър Мутафчиев.
Той каза още, че проектът „Супер Бургас" трябва да бъде осъществен и това ще бъде морското лице на областния град Бургас. На дискусията стана ясно още, че за по-малко от час ще се стига от Бургас до Варна, когато бъде построена планираната в този участък магистрала "Черно море". Тя ще бъде с дължина 103 км и изключително ще улесни трафика по Черноморието. Предвижда се строителството на магистралата да започне тази година, а крайният срок за изграждането е 2015 година.
Източник: БНР/БГНЕС, Снимка: БГНЕС