Ernst & Young: Правилата на играта се промениха завинаги
Резултатите от скорошно проучване на Ernsts & Young, предоставено от компанията на Profit.bg, сред изпълнителните директори на 570 водещи международни фирми, показва колко силно световната рецесия е повлияла на компаниите. Сравненията с подобно проучване, извършено през януари разкриват, че въпреки преминаването на основната вълна на кризата, повечето компании все още се фокусират върху оцеляване, макар че има и такива, които се възползват от ситуацията, за да търсят нови възможности.
Резултатите от проучването „Възможности по време на криза: ускоряване на промяната" показват, че почти половината от анкетираните (43%) са променили завинаги оперативния си модел поради събитията през последните 18 месеца. Още 45% говорят за временна промяна. Аналогично 56% от директорите споделят, че процесите им за контролиране на риска са се променили перманентно, а за 33% - временно. За 45% регулативната рамка на бизнеса се е променила основно.
Други промени в бизнес модела - ценовата чувствителност, рентабилността, конкурентността и икономическата стабилност - са оценени като временни, въпреки че над 20% от анкетираните ги смятат за постоянни.
„Това проучване показва не само дълготрайния ефект на промените, настъпили през последните 12 месеца, но също и тяхната скорост, и това - колко малко хора ги очакваха. Повече от три четвърти от анкетираните ръководители са били изненадани от суровия характер и скоростта на кризата.", споделя Джон Мърфи, вицепрезидент в отдел „Пазари" на глобално фирмено ниво на Ernst & Young.
Ernst & Young провежда подобно проучване и преди пет месеца. Фирмите, които бяха тогава, както и хилядите компании, с които е обсъждано проучването след това, се сблъскват все още със сериозна ценова конкуренция. Те продължават да забелязват голям брой фалити и оттегляне на конкурентите от техните сектори. Едновременно с това обаче, се увеличава броят на компаниите, които откриват нови участници на техните пазари.
Цялостното настроение е все още мрачно, но 64% от мениджърите казват, че са успели да намалят разходите си, 31% са увеличили приходите си и повече от една трета твърдят, че обстановката е по-благоприятна по отношение на стратегическите придобивания. Мнозинството от анкетираните отбелязват влошаване на показателите за приходите (58%) и печалбата (56%). Само 20% забелязват подобрение по отношение на доверието на инвеститорите и подобен нисък процент от участниците в проучването забелязват подобрение в наличието на достъпни капитали или кредити.
„Имайки предвид напрежението, на което са подложени компаниите, е удивително, че едно малко мнозинство отчита подобрение или запазване на статуквото през последните 12 месеца. Предизвикателство за управляващите през следващата година ще бъде да действат даже още по-бързо и по-решително", смята Мърфи
Премина ли най-лошото?
Слаба промяна в нагласите спрямо изследването от януари дава основания да се смята, че най-тежката част на рецесията е преминала. При последното проучване 82% от участниците са твърдели, че фокусът им е бил върху преструктурирането на бизнеса, за да се справят с рецесията и 74% са се стремели просто да оцелеят. Сега процентите намаляват съответно до 74% и 65%, и макар да са все още доста високи, в комбинация с увеличаването на компаниите, които „се възползват от кризата, за да преследват нови пазарни операции" - от 59% на 69%, то тези проценти подсказват, че се е увеличил броя на компаниите, които търсят изгодни сделки.
„Много активи се предлагат на доста по-ниски цени отколкото преди две години. Това ще привлече много купувачи, които искат да се възползват от момента. Броят на управляващите в нашето проучване, които смятат да започнат стратегически покупки в нови сфери се увеличава със 7% спрямо изследването през януари и достига почти една четвърт. Като вземем предвид относителната липса на парична наличност, очакваме по-иновативно структурирани сделки и други алтернативи за финансиране," казва Пип МакКрости, вицепрезидент на отдел „Консултации по сделки" в Ernst & Young на глобално ниво.
Паричната наличност е дефицит
През януари повече от една четвърт от анкетираните са отговорили, че паричната наличност не е проблем. Сега така мислят едва 18% . Те също подчертават, че са увеличили връзките си с кредиторите и рейтинг агенциите. Все по-малко се говори за компании, които ликвидират своите активи с цел подобряване на паричната си наличност.
Повечето компании са акцентирали на предоговарянето на споразуменията по дълговете. Три четвърти от анкетираните казват, че техните компании са направили щателен преглед на оборотния си капитал и на паричните потоци. „ Без лесния достъп до кредитиране, на управлението на паричните средства се придава още по-важно значение - изострено внимание към клиентите, следене отблизо работата с доставчиците и постоянен преглед на натрупаните задължения по „машини и съоръжения," коментира Мърфи.
Какъв е отговорът на компаниите в краткосрочен план?
През последната година 86% от изпълнителните директори казват, че са наблегнали на програмите за намаляване на разходите, 52% са ускорили плановете за преструктуриране и 38% са стартирали „програма за значително съкращаване на работниците." На въпроса какви са техните ключови цели в краткосрочен план, те отговарят, че обръщат повече внимание върху доходността (73%), стратегиите за ценообразуването (55%) и връзките с клиенти (52%). Не е изненада, че 38% намират инвестициите за риск.
Какво следва в дългосрочен план?
В периода след рецесията, мненията сред изпълнителните директори са равномерно разпределени, че ще има пренасочване към нови географски райони, нарастване на стратегическите съюзи, придобивания, както и съсредоточаване върху основния бизнес и лишаване от дейности извън него.
„В нашия по-ранен доклад бяхме идентифицирали, противоположно на очакванията, че кризата всъщност е ускорила тенденциите на преструктуриране. Този процес продължи и сега се виждат дори повече компании с активни планове да променят своят бизнес принципно," коментира Норман Лонерган, консултативен вицепрезидент на глобално фирмено ниво на „Ърнст и Янг."
Кога ще настъпи благоприятният обрат?
Една четвърт от анкетираните смятат, че най-лошото е отминало, 42% са на мнение, че има признаци за съживяване на икономиката или че поне такива ще се появят до края на годината, но стабилно малцинство от 21% твърди, че не се очаква възстановяване по-рано от втората половина на 2010 година. Има сектори, които изглеждат по-оптимистични от другите, а именно - телекомуникации, енергетика, нефт и газ, други предвиждат по продължителен спад на икономиката в секторите - управление на капитала, недвижими имоти и строителство. Анкетираните в Европа са по-негативно настроени от колегите си в Азия и Америка.
Вижте още: 1 трлн. долара блокирани в оборотния капитал на компаниите