Доказаха, че солариумите са канцерогенни
Солариумите и другите източници на изкуствено ултравиолетово лъчение попаднаха в категорията канцерогенни продукти. В продължение на години се смяташе, че солариумите и кварцовите лампи "вероятно са канцерогенни".
Така те бяха поставени във втора категория в класацията на базирания в Лион, във Франция, Международен център за изследвания на рака към Световната здравна организация. Сега обаче те вече са в първа категория, което означава, че са "категорично канцерогенни за човека".
До този извод стигнали 20 учени от 9 страни по време на заседание на Международния център, състояло се в Лион през юни. Изводите на експертите са публикувани в августовския брой на британското списание "Лансет онколоджи".
Учените анализирали внимателно 20 изследвания за влиянието на солариумите и другите източници на изкуствено ултравиолетово лъчение и установили, че хора, които се излагат на тяхното действие преди 30-годишна си възраст, са по-предразположени с 75 процента да развият опасния рак на кожата меланом.
Учените освен това установили, че има връзка и между излагането на действието на тези уреди и вътреочния меланом. Рисковете са по-големи и в двата случая, когато става дума за жени, уточнява Венсан Колияно от Международния център.
Прибягването до солариуми се е повишило сред хората под 30 години, отбелязва Асошиейтед прес по темата. Във Великобритания лекарите са установили паралел между повишаването на броя на хората, страдащи от рак на кожата, и повишения брой на хората, излагащи се на лъчението на солариумите. В страната например жени на 20 години са с диагноза рак на кожата.
Има тенденция дори това заболяване да се откроява като водещо раково заболяване сред жените от тази възрастова група във Великобритания. А по принцип най-много би трябвало да страдат от рак на кожата хора над 75 години.
Според проучване на германската Асоциация за защита на кожата около 14 милиона германци на възраст между 18 и 45 години се пекат в солариуми. Една четвърт от тях са започнали това занимание между 10 и 17 години.
От Международния център към СЗО припомниха, че те не са регулаторен орган и че работата им се свежда до оповестяване на научни изводи. Националните санитарни власти са тези, които ще решат какво да предприемат, казва Венсан Колияно от центъра.
Източник: БТА