Повече от половината деца, родени в богатите страни днес, ще доживеят до 100 години, ако продължава сегашната тенденция за продължителността на живота, предаде АФП.

Според изследването на медицинското списание The Lancet, през 20-ти век повечето развити страни са увеличили продължителността на живота си с 30 години.

През 1950 г, само 15-16% от 80-годишните жени и 12 % от мъжете на същата възраст са достигали до 90 години в развитите икономики. През 2002 г, те вече са съответно 37% и 25%, а в Япония при жените този процент е над 50.

Доказателствата показват и че качеството на живот също е увеличено, като по-малко възрастни страдат от инвалидност и зависимости.

По-дългата продължителност на живота обаче поставя значителни социални, икономически и медицински проблеми, докато процентът на възрастните нараства. Едно от решенията може да бъде да се разпредели работата по-равномерно сред населението от различни възрасти, смятат авторите.

Вместо кратък, интензивен период, последван от пенсия, "индивидите могат да комбинират работа, образование, свободно време и отглеждане на потомство в различни степени на различни възрасти", смятат те.

"20-ти век беше столетието на преразпределение на дохода. 21-ви век може да бъде столетието на преразпределението на работата", твърдят те.

Източник: БГНЕС