Защо да и защо да не инвестираме на БФБ?
Вижте защо да и защо да не инвестираме на Българска фондова борса!
Северин Въртигов, инвестиционен консултант в Астра Инвестмънт
Защо да инвестираме?
Пазарът е все още в ранен етап от развитието си и дава възможност за реализиране на наднормални печалби в средносрочен план
Доходът от капиталови печалби е освободен от данък, а данък дивидент е в размер на само 5%
Българска фондова борса изостава силно в представянето си, спрямо останалите развиващи се пазари, а подобряването на кредитния рейтинг и очакванията за листване на големи държавни компании през 2010 г. ще измести фокуса на по-рисково настроените международни инвеститори към България
Защо да не инвестираме?
Изключително ниска ликвидност
Липса на активност от страна на големите местни институционални инвеститори (пенсионните фондове)
Макар че икономиката в страната е малка и отворена, степента на корелация на местните с международните борсови индекси остава ниска
Кирил Гарчев, главен дилър в Булброкърс
Към момента разделителната линия за или против инвестирането на БФБ, според мен, преминава по-скоро през призмата на инвестиционния хоризонт.
Защо да инвестираме?
От дългосрочна гледна точка, аргументацията е относително ясна:
Акциите са безспорният фаворит за запазване на стойност над нормата на инфлация
Присъединяването ни към Европейския съюз, а предстоящото и към Еврозоната все още не са допринесли съществено за подобряване на макро факторите, свързани с конкурентоспособността и цялостната бизнес среда, съдебната система и образованието, докато негативните малко или много са понесени
Ако допуснем, че основните търговски партньори на България са излезли от рецесията в средата на тази година и „W"-образното възстановяване остане само спекулация, то за пазарите предстоят още, макар и умерени, повишения, които по-малко или повече ще подкрепят и акциите на БФБ, особено, когато добрите макроданни на Запад от нас започнат да се повяват в отчетите на местните компании
Защо да не инвестираме?
Обратната страна на медала:
Относителните оценки (valuations) - последните две години показаха, че управлението на риска се превръща в изключително трудно занятие, когато синхронизираният спад на повечето пазари остави малко избор за портфолио мениджърите и в резултат силно удари представянето на фондовете, независимо от региона.
Това, от своя страна, изправя капиталовия пазар пред риска да бъде повлиян негативно, ако някои от проблемите в развитите икономики се задълбочат. Нещо повече, от гледна точка на относителните оценки (на нормализирана база) един широко признат бенчмарк, като S&P 500 вече се търгува на нива, които се асоциират по-скоро с дългосрочни върхове, отколкото с началото на цикличните бичи пазари
Така както светът беше въвлечен в рецесия и финансова криза от ипотечния пазар в САЩ, „втори рунд" и задълбочаващи се дисбаланси в сектора неминуемо ще даде отражение върху рисковите активи в глобален план. Да назовем горещите точки - 14% от домовете с ипотеки в САЩ вече са в процес на просрочие, цените на търговските площи (commercial real estate) са на 45% от пиковите стойности, като половината са и под стойността на ипотеките, с които са финансирани, перспективите пред потреблението - ключовият въпрос е дали фискалните и монетарни стимули ще бъдат достатъчни, за да рестартират икономическата активност
Предходният проблем ни отвежда към т.н. deleveraging - при отношение Дълг/БВП от 100% при дългосрочна средна от едва 60%, американският потребител едва ли е в състояние да изведе глобалния растеж от рецесията, както в предишни епизоди на икономическа цикличност, а на суверенно ниво Дубай и Гърция са само върха на айсберга от проблеми
Благовест Крачев, брокер в Карол
Защо да инвестираме?
Неконкурентен пазар - всеки, който развива бизнес се стреми да го прави в по-неконкурентна среда. Аналогично е и при инвестирането в ценни книжа. При липсата на достатъчно конкуренция е по-вероятно да се формират пазарни несъответствия и от там - предпоставки за свръхпечалби.
От страна на българските инвеститори - много по-достъпна и разбираема информация за търгуваните компании. Инвеститорите, вкл. и потенциалните такива, могат просто да се свържат с директора за връзка с инвеститорите (ДВИ) за допълнителна информация, ако не са я намерили в медиите.
Пак от страна на българските инвеститори - препоръчително е свободните български пари за инвестиции да си останат в България, а не да се изнасят на чуждите пазари.
Ниската ликвидност подсилва тренда, което е позитивно при възходящ пазар, но трябва да се внимава при начало на низходящ.
Защо да не инвестираме?
Ниска ликвидност - пречка главно за чуждестранните инвеститори, които се предполага, че ще ни „извадят от батака". За сега процесите са обратни - парите излизат от БФБ заради ниската ликвидност и допълнително я влошават.
Липса на инструменти за хеджиране - пак пречка главно за големите институционални инвеститори, които не са толкова гъвкави, за да реагират на всички движения на пазара. С набор от най-основни инструменти за хеджиране този проблем може да се реши.
Липса на къси продажби, до голяма степен свързано с първата причина - ниската ликвидност. Късите продажби ще подобрят ликвидността и ще повишат интереса към БФБ.
Марин Костурски, брокер в БенчМарк Финанс
Защо да инвестираме?
Причините, поради които е добре да се инвестира на българския капиталов пазар са няколко. На първо място е ниската цена на акциите на компаниите, като повечето от тях се намират на минус 80-90% от максималните си нива. Дружествата с добър мениджмънт, като че ли достигнаха дъното и резултатите им започват да се подобряват, като показателни ще са резултатите за последното тримесечие на тази година и първото на следващата.
Цените на акциите се движат доста по-бавно, отколкото тези на Запад и ако там станем свидетели, дори само на запазване на текущите нива, то у нас би трябвало до няколко месеца да започне раздвижване и интересът на инвеститорите да се повиши.
За по-дългосрочен период смятам, че инвестицията в акции на БФБ сега ще покаже много по-голяма доходност от алтернативните възможности за генериране на печалба
Защо да не инвестираме?
Негативите засега са огромната междуфирмена задлъжнялост, което може да доведе до сътресения в някои сектори.
Ниската ликвидност в момента, която пречи на навлизането на големи инвеститори, също засилва риска за невъзможност на постигане на печалби от инвестиция на БФБ в краткосрочен период.
Георги Койнов, главен брокер в Първа финансова брокерска къща
Защо да инвестираме?
Общото мнение е, че ако дъното на рецесията не е достигнато вече, то това ще се случи съвсем скоро и през 2010 г. ще наблюдаваме известно оживление. Компаниите, които продават в Западна Европа би трябвало първи да усетят промяната като резултат от повишената икономическа активност там. Това води до извода, че най-вероятно повечето от публичните компании ще регистрират ръстове на продажбите и печалбата през 2010-та, които неизбежно ще се материализират в цените им
Намерението на правителството за приватизация на Булгартабак-Холдинг и за продажба през борсата на дялове от енергийните дружества несъмнено би бил катализатор, какъвто голяма част от инвеститорите очакват.
На сравнителна база, БФБ е една от малкото борси в региона, които значително изостават във възстановяването си.
Защо да не инвестираме?
Растящата безработица и замразяването на заплатите могат да доведат до чувствително ограничаване на потреблението, което да стане причина за вяло възстановяване на икономиката.
Ниската ликвидност и наличието на по-атрактивни инвестиции в други държави от региона може да задържи за по-дълго време чуждестранните инвеститори настрани от БФБ-София.
Материалът е с аналитично-информационен характер. Написаното не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа!