Папандреу критикува рейтинговите агенции
Гръцкият министър-председател Георгиос Папандреу заяви, че рейтинговите агенции, които понижиха оценките си за кредитоспособността на Гърция, подкопават усилията на правителството за стабилизацията на икономиката.
Кредитните агенции Standard and Poor's и Fitch понижиха през декември суверенния рейтинг на Гърция, в която през последната година силно се увеличи бюджетния дефицит и външния дълг. Правителството на Папандреу дойде на власт в резултат на предсрочните парламентарни избори през октомври и предложи антикризисна програма.
"Например, испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро заяви, че не трябва да има подобно нещо, когато някакви агенции, които не се отчитат пред никого, вдигат и сриват икономиките в демократичните страни с избрани правителства, които имат конкретна програма", каза Папандреу в кулоарите на срещата на ООН за климата в Копенхаген. Папандреу очаква Сапатеро да се заеме с политиката на кредитните агенции по време на испанското ротационно председателство на Европейския съюз, което започва от януари.
Гръцкият премиер спомена и френския президент Никола Саркози, който, по думите на Папандреу, също се отнася скептично към тяхната дейност. "Саркози заяви, че агенциите, които ни оценяват, присъждат рейтинг А на банки, които се сриваха на следващия ден", каза гръцкият премиер. Кредитната агенция Standard and Poor's понижи в сряда суверенния рейтинг на Гърция до "ВВВ+" от "А-" с негативна прогноза.
Подобни стъпки предприе миналата седмица и агенция Fitch. Дългосрочният рейтинг на Eurobank, втората по-големина банка в Гърция, а също на Alpha Bank, третата по-големина, беше понижен от агенцията в петък до "ВВВ" от "ВВВ+" с негативна прогноза.
Двете банки са крупни инвеститори в българския финансов пазар, а гръцките банки като цяло контролират 29% от банковия пазар в България. През тази година Гърция прогнозира бюджетен дефицит от 12,7% и държавен дълг в диапазона 113% от БВП.
Източник: БГНЕС