Най-големите фалити на десетилетието
Десет от двадесетте най-големи фалита за последното десетилетие са се случили в последните две години.
Сайтът BankruptcyData.com класира десетте най-големи фалита на десетилетието като ги подреди по активи:
1. Lehman Brothers
Фалира на: 15 септември 2008
Активи: 691 млрд. долара
158-годишната инвестиционна банка в момента държи рекорда на най-големия фалит в историята. През септември 2008 банката не успя да си намери купувач, след като загуби 7 млрд. долара в рисковани ипотеки в предишните две тримесечия. След фалита на Lehman акциите на световните фондови пазари се сринаха, а американското правителство започна да прави планове как да спаси други големи щатски компании от същата съдба.
2. Washington Mutual
Фалира на: 26 септември 2008
Активи: 327.9 млрд. долара
Washington Mutual е най-голямата провалила се банка, която фалира след като нейни клиенти, притеснени за сигурността на парите си, се втурнаха да теглят пари и стопиха капитала й. Причина за паниката бе това, че репутацията на банката пострада, след серия лоши инвестиции в токсични ипотеки. Активите й бяха разпродадени на JPMorgan Chase.
3. WorldCom
Фалира на: 21 юли 2002
Активи: 103.9 млрд., долара
След като натрупа 41 млрд. долара дългове, телекомуникационната компания обяви фалит, който по това време беше най-големият в историята. Основателят Бернард Еберс беше обвинен в измама и конспирация за представяне на неверни финансови отчитания на стойност 11 млрд. долара. Той в момента е в затвора, където излежава 25-годишна присъда.
4. General Motors
Фалира на: 1 юни 2009
Активи: 91 млрд. долара
General Motors премина през 40-дневна процедура по банкрут тази година. Компанията затвори заводи и продаде някои дивизии. Американското правителство купи 60%-дял в GM, като част от спасителния си план, който включваше и 50 млрд. долара помощ от правителствата на САЩ и Канада.
5. CIT Group
Фалира на: 1 ноември 2009
Активи: 80.4 млрд. долара
Компанията, която кредитираше малки фирми, фалира след като няколко месеца безуспешно се опиташе да преструктурира дълговете си в размер на 65 млрд. долара.
6. Enron
Фалира на: 2 декември 2001
Активи: 65.5 млрд. долара
Enron изпадна от звезда на Уолстрийт до символ на измама. След съдебни разследвания, мениджмънтът признава, че от 1997 са надписвали печалбата на компанията и то със стотици милиони долари. Хиляди хора губят работата си, доверието на заемодателите и клиентите е подкопано, а освен финансови последици, фалитът на Enron предизвика енергийна криза в няколко района на Америка.
Двамата главни изп. директори Джефри Скилинг и Кенет Лей са подведени под отговорност. Лей умира преди да чуе присъдата си, а Скилинг отива в затвора. Скандалът принуди Конгреса да приеме закон, с който се налага по-голяма регулация на финансовото отчитане на компаниите.
7. Conseco
Фалира на: 18 декември 2002
Активи: 61.4 млрд. долара
Някогашният застрахователен гигант потърси защита от кредитори след като няколко придобивания го оставиха с дълг от 6.5 млрд. долара. Най-неразумната сделка беше придобиването на Green Tree Financial през 1998 за 6 млрд. долара. Conesco изплува през септември 2003 г.
8. Chrysler
Фалира на: 30 април 2009
Активи: 39.3 млрд. долара
Администрацията на Обама принуди Chrysler да подаде заявление за съдебна защита от кредитори през април, след като компанията не успя да постигне споразумение с италианската Fiat. Chrysler успя да избегне банкрута с помощта на 12.5 млрд. долара помощ от правителството и с това, че Fiat придоби 20%-дял. В момента компанията се опитва да освежи брандовете си с надежда да удвои продажбите в следващите 5 години.
9. Thornburg Mortgage
Фалира на: 1 май 2009
Активи: 36.5 млрд. долара
Thornburg, която специализираше в големи заеми фалира, след като стойността на заемите се срина, а желаещите да вземат кредит също намаляха.
10. Pacific Gas & Electric
Фалира на: 6 април 2001
Активи: 36.2 млрд. долара
Поради дерегулация в Калифорния цените на електроенергията на едро се покачиха главоломни и се оказа, че най-голямата енергийна компания в щата не може да купува енергия на кой знае колко по-ниска цена от тази, на която я продава. Това, в крайна сметка, доведе до фалита й.
Компанията имаше 13 милиона абоната и дългове от 8.9 млрд. долара, когато обяви банкрут.