Австрийци броят 22.5 млн. за Телефонната палата
Стотици имоти на БТК (с ново име "Виваком") се разпродават. Част от сделките са приключени, други са на финалната права, трети "отлежават" на предварителен договор.
Уникалното е, че в 99 на сто от случаите купувачи на телефонните палати и централи са български бизнесмени. Явно на чуждестранните инвеститори не им стигна смелост (а може би и парите) да рискуват в тези смутни времена. Показателно за това е, че преди година престижна международна компания пробва да продаде навън 100 от най-апетитните имоти, но не сполучи. За зла беда, тогава се развихряше световната финансова криза.
Телефонната палата в София - перлата в короната от имоти на "Виваком", е на път да бъде продадена за далеч по-ниска сума от главозамайващите числа, които се споменаваха в последните години.
През 2007 г. смелите очаквания на дружеството бяха за сделка от ранга на 85 млн. евро. В брокерските среди се заговори, че като нищо цената на топимота може да удари фантастичните 100 млн. евро. Но мечтите потънаха в реалността.
22.5 млн. евро е най-високата сума, предложена за палатата на ул. "Гурко". Офертата е на българин - бизнесмена Валентин Йорданов Димитров (да не се бърка с Вальо Топлото, нито с олимпийския ни шампион в свободния стил). Той е известен с това, че навремето беше в ръководството на врачанския торов комбинат "Химко", а името му още фигурира в Българската асоциация на торовата индустрия.
От агенция "Явлена", която продава портфолиото на "Виваком", отказаха коментар. Но от офиса на Валентин Димитров потвърдиха за интереса с уточнението, че представляват австрийска компания с бизнес в недвижимите имоти.
За Телефонната палата има предварителен договор, който изтича след броени дни. Сигурно е, че този срок ще бъде удължен, защото от "Виваком" закъсняват с нужните документи за сделката.
Интерес към телефонната палата са имали мастити италиански и украински бизнесмени, както и един от най-богатите българи. Слуховете препращаха престижния имот дори към саудитския принц Алуалид Бин Талал. По време на визитата му в България през 2009 г. цял рояк български посредници се надпреварваха да му пласират палатата. Дори се появиха съобщения, че принцът си харесал сградата за луксозен хотел. Не последва нищо.
Още м. г. за продан бяха обявени близо 2000 имота на телекома. Досега са спазарени по-малко от половината - на обща стойност между 100 и 150 млн. евро.
От цялата операция прави впечатление сравнително ниските цени, на които са реализират имотите на "Виваком". За това могат да се изброят куп причини. Първата - налице е продавач "на зор". Собственикът на "Виваком" - щатският застрахователен гигант AIG, закъса още през 2008 г. След което се принуди да продава част от активите си по цял свят.
Втората е съсобствеността в много сгради с "Български пощи". В много случаи "Виваком" поставя условие да остане под наем в имота за определен период от време - най-често между 3 и 5 години.
По-голяма част от собствеността на бившата БТК е разположена в идеалния градски център, но има огромен проблем с липсата на паркинги. Без места за автомобили е трудно евентуалното преустройство на сградите в офис центрове. Минус е и вътрешното разположение на зданията - повечето са т. нар. коридорен тип с огромни общи части.
Източник: в. Труд