В работата ни с Топ мениджъри имам удоволствието да говоря с много хора за техните мечти за личностно и професионално развитие. Това, което ми прави впечатление са 3 общи желания, които споделят:

1. Всеки един от тях би искал да стане по-ефективен лидер. Няма никакво значение дали става дума за Управител на семейна фирма или СЕО на голямо предприятие.

2. Всеки един от тях има нужда да чуе, че лидерът се изгражда, а не се ражда и че притежава потенциал да стане много добър в това. В по-ранен или по-късен етап от човешкия живот, на всеки му се налага да влезе „в обувките" на лидера: като капитан на отбор в училище, глава на семейство, инициатор на благотворителна кампания, организатор на семейно парти или в бизнеса.

Сега за момент си помислете, че с тези роли всеки се справя доста добре, и то без да е развивал целенасочено лидерските си умения. А какво би постигнал, ако се фокусира върху тяхното развитие?

3. Всеки иска да направи себе си и компанията си по-конкурентни. Шансът за оцеляване и надмощие през 21 век е на страната не на по-силните, а на тези, които разполагат с най-добите лидери. Макиавели е казал, че „Причината за променливия успех е в това, че времената се променят, а хората - не". Хората все повече се съпротивляват на това да бъдат управлявани, те все повече се ориентират и работят по-ефективно за тези, които ги ръководят добре.

Ето и няколко въпроса, които обобщават търсенията на хората в дебрите на лидерството:

Защо темата за лидерите стана толкова модерна?

Историята на човечеството е пълна с образи на лидери, белязали всяка епоха и обръщали хода на събитията не веднъж и два пъти. Така че, както виждате, темата за лидерите е толкова стара, колкото и света. Разликата днес е, че при толкова много модели за подражание и информация ние често не знам какъв избор да направим и по какъв начин да постъпим.

Представете си лидерството като вграден у вас компас за правилната посока. Това е умението да знаем каква е следващата стъпка. И за да взимаме правилните решения и да се движим в правилната посока е необходимо да развием ефективни лидерски умения.

Как да разбера дали съм „ефективен лидер"?

Много хора приемат определението „ефективен лидер" като клише. Това прави и толкова трудно хората да разберат, че за да си добър лидер, трябва да развиеш своя потенциал. Моите наблюдения са, че то има същата съдба като концепцията за качеството и лозунгите в заводите от социалистическото ни минало. „Не можем да го дефинираме, но със сигурност ще знаем, когато го видим!"

Питър Дракар по този повод казва: „Същността на лидерството е в резултатите . Действията на лидера и неговите убеждения трябва да бъдат в синхрон".

Именно затова, за да бъде ефективен един лидер, той трябва да притежава и развива в унисон комбинация от:

- Способност или знание

- Нагласи или убеждения

- Действия или навици.

Как и къде да развия лидерските си умения?

Традиционните методи - книги, семинари, университетски програми, и т.н. - са все по-неадекватни към днешната действителност по две причини. Първо, те се концентрират само върху един от факторите - знанието, изключвайки другите два. Относително по-лесно е да учиш хората как да бъдат добри лидери и много по-трудно и бавно е хората да приемат нови убеждения или формират нови навици. Второ, ако правят опити да формират навици и убеждения, ефектът е краткотраен.

Тогава какво търсим? Процес, който да създава реални, т.е. измерими и дългосрочни резултати в трите важни за лидера области, споменати по-горе.

Защо да развивам лидерските умения на нашите мениджъри?

Въпрос, който чувам често и който, за съжаление е породен от едно голямо недоразумение. Повечето компании са склонни да разглеждат развитието на лидерските умения на техните мениджъри като разход. Затова и целта на компанията, съвсем логично е да се опита да съкрати максимално този разход, особено в настоящата тежка икономическа ситуация. По подобен начин се разсъждава и при програмите за развитие на други ключови за конкурентността на компаниите умения, като: комуникации, екипна динамика, лична производителност, продажбени умения и др.

Какъв е изходът от това положение? Промяна на фокуса! Дефиниране на развитието като инвестиция. Тогава вместо компаниите да се опитват да го минимизират като разход, ще имат възможност да максимизират възвращаемостта от него. Ние наричаме това ROPI (Return On People Investment). Естествено това е възможно само, ако процесът, който използват компаниите, позволява да измерят постигнатите резултати.

Моят съвет е: Инвестирайте в хората си толкова, колкото във най-модерната технология, която притежавате и производителността и печалбите няма да закъснеят!

Развитието на лидерски умения може да бъде една от най-печелившите инвестиции, които компаниите и всеки един може да направи. Всъщност, то се превръща в инвестиция, която както компаниите, така и отделните личности, не могат да си позволят повече да не започнат да правят.

Автор: Добринка Йорданова, Leadership Management International