За първи път учени разкодираха ДНК на 7000-годишна мумия от Сахара
Секвенирането на цели геноми от човешки останки в такава гореща и суха среда може да разкрие много неизвестни тайни от историята на човечеството
&format=webp)
В днешно време от скалния заслон Такаркори в югозападната част на Либия се открива гледка към безкрайни пясъчни дюни и безплодни скали.
Но преди 7000 години този район на пустинята Сахара е бил далеч по-живописно и гостоприемно място.
Учени, които целят да разберат произхода на жителите на „зелената Сахара“, твърдят, че са успели да възстановят първите цели геноми - подробна генетична информация от останките на две жени, погребани в Такаркори, съобщава CNN.
В далечното минало районът бил зелена савана с дървета, пълноводни езера и реки, и богата флора и фауна, чиито представители например били хипопотами и слонове.
Тук живели и ранни човешки общности, включително 15 жени и деца, погребани в скалния заслон, които се препитавали с риба и отглеждане на овце и кози.
„Започнахме с тези два скелета, защото са много добре запазени - кожата, връзките, тъканите“, обяснява Савино ди Лерния, съавтор на новото изследване, публикувано в списание Nature. Откритията са първият случай, в който археолози успяват да секвенират цели геноми от човешки останки, намерени в такава гореща и суха среда, допълва доцентът по африканска археология и етноархеология в Sapienza University в Рим.
Геномният анализ изненадва изследователите, като разкрива, че жителите на зелена Сахара били неизвестно досега и отдавна изолирано население, което вероятно е обитавало региона за десетки хиляди години.
Тайни от миналото на Сахара
Разкопките на скалния заслон Такаркори, до който се стига само с автомобил, започват през 2003 г., като двете женски мумии са сред първите находки. „Намерихме първата на втория ден от разкопките“, спомня си ди Лерния.
Малката общност, създала своя дом в скалния заслон, вероятно е мигрирала там при първото голямо изселване на човечеството от Африка преди над 50 000 години.
Съавторът на изследването Харолд Рингбауер казва, че е необичайно да се срещне толкова изолиран генетичен произход, особено в сравнение с Европа, където има много по-голямо смесване.
Рингбауер е изследовател и ръководител на групата по археогенетика в Института за еволюционна антропология в Лайпциг, Германия, пионер в техниките за получаване на генетичен материал от стари кости и вкаменелости.
Тази генетична изолация, смятат изследвателите, предполага, че регионът вероятно не е бил миграционен коридор, който е свързвал Субсахарска със Северна Африка, въпреки гостоприемните условия на Сахара по онова време.
Предишни анализи на пещерни рисунки и животински останки, открити в археологически обекти в Сахара, сочат, че жителите ѝ били скотовъдци, което кара изследователи да изкажат хипотезата, че те са се разпространили от Близкия изток, където е възникнало земеделието.
Подобна миграция обаче е малко вероятна, като се има предвид генетичната изолация на групата от Такаркори, смятат авторите на новия доклад.
Вместо това изследователският екип предполага, че скотовъдството е възприето чрез процес на културен обмен, като например взаимодействие с други групи, които вече са отглеждали опитомени животни.
„Сега знаем, че те са били изолирани по отношение на генетиката, но не и в културно отношение. Има много мрежи, които познаваме от няколко части на континента, защото имаме керамика, идваща от Субсахарска Африка, идваща от долината на Нил и други подобни“, казва ди Лерния.
Луиза Хъмфри, ръководител на изследванията в Центъра за изследване на човешката еволюция към Природонаучния музей в Лондон, е съгласна с резултатите от проучването: Хората от Такаркори са до голяма степен генетично изолирани в продължение на хиляди години и скотовъдството в този регион се е установило чрез културна дифузия, а не чрез размяна на населението.
„ДНК, извлечена от две жени пастирки, погребани в скалния заслон преди около 7000 години, разкрива, че по-голямата част от техните предци може да се проследи до неизвестна досега древна северноафриканска генетична линия“, казва Хъмфри. Тя не е участвала в изследването, но е работила в пещерата Тафоралт в Източно Мароко, където са погребани ловци-животновъди на 15 000 години.
„Бъдещите изследвания, интегриращи археологически и геномни данни, вероятно ще дадат допълнителни сведения за човешките миграции и културните промени в този регион“, каза Хъмфри.
Кристофър Стояновски, биоархеолог и професор в Държавния университет на Аризона, заяви, че едно от най-интересните открития на изследването е „изводът за умерено голям размер популация и липса на доказателства за инбридинг“. „Фактът, че има малко доказателства за инбридинг, предполага връзка, която е в противоречие с идеята за дългосрочно откъснатото население на Зелена Сахара“, допълва още Стояновски, който не участва в проучването.
Възстановяването на древна ДНК е рядка възможност
През годините експертите са проучвали скелети и артефакти, но опитите за възстановяване на ДНК от останките са неуспешни. През 2019 г. учените успяват да възстановят митохондриална ДНК, която проследява майчината линия, но получаването ѝ не обрисува пълната картина, допълва Рингбауер.
„Пробите стигнаха до Лайпциг, защото през последните години непрекъснато усъвършенствахме нови методи, за да извлечем повече от много малко количество ДНК, а пробите имаха много малко ДНК“, обяснява ученият, който използва изчислителни инструменти за анализ на генетични данни.
Древната ДНК често е фрагментирана и замърсена. Запазва се най-добре в хладна среда, а не в екстремните температурни колебания на най-голямата пустиня в света.
Въпреки това Рингбауер и колегите му успяват да извлекат достатъчно ДНК от двете мумии, за да секвенират геномите им - по-пълен набор от материал, позволяващ на генетиците да сглобят информация за произхода на популацията, не само на отделния индивид.
„Целият геном носи ДНК на много от нашите предци. С напредването на генома виждаме различните родословни дървета. Един геном носи историите на много хора.“, допълва изследователят.