Революция под водата: Британска компания създава място за живот на дъното на океана
Модулни подводни хабитати, подходящи за изследвания, туризъм и сигурност, обещават да направят дълбините на океана достъпни и привлекателни за човечеството
Представете си да живеете под водата. Тук не става въпрос за няколко часа, в които се гмуркате, а за дни, седмици или дори месеци живот на дъното на морето.
Това е визията, която британската компяния DEEP преследва. Едно от най-големите предизвикателства, засягащи изследването на океана, е ограниченото време, което хората могат да прекарат на морското дъно, за да провеждат изследвания, посочва компанията на сайта си. Мисията ѝ е нейните подводни бази да позволят на учените да останат под вода за по-дълго време, подобрявайки събирането на данни и ефективността на изследванията.
„Когато върнахме лентата назад, осъзнахме, че океанът, и по-конкретно дълбочината му, е една от последните неизследвани територии за човечеството“, споделя президентът на DEEP Шон Уолпърт пред EuroNews.
„Вече можем да наблюдаваме дълбокия и близкия космос, както и всичко, което се случва във въздушното ни пространство, на сушата и на повърхността на океаните. Но зоната, която не познаваме толкова добре - не само на научно, но и на лично ниво - са именно дълбините на океана“, добавя Уолпърт.
Технологията на DEEP обещава да промени всичко, което знаем до момента, и да сближи хората с един от най-тайнствените и неизследвани светове на планетата.
Компанията планира да стартира първия си подводен хабитат, наречен Vanguard, до края на 2025 г.
Конструкцията ще бъде с дължина от 12 метра и ширина 7.5 метра, като в нея ще могат да се поберат до трима души на дълбочина от 100 метра. Vanguard е проектирана като тестова конструкция за Sentinel - по-голям и усъвършенстван хабитат, който се очаква да бъде създаден до 2027 г.
Докато Vanguard е по-скоро подходящ за краткосрочните мисии на професионални водолази, Sentinel ще бъде разработен с визия за дългосрочни изследвания на морските дълбини. В него ще могат да се поберат до шестима души за провеждане на мисии с продължителност до 28 дни на дълбочина от 200 метра, обясняват от DEEP.
Sentinel ще включва мокри и сухи лаборатории, както и специален „лунен басейн“ - структура, която ще позволява на водолазите безпроблемно да преминават между океана и хабитата.
Watch this short video to go behind the scenes at DEEP and hear from our engineering and diving teams about what we’re doing. #DEEP #Engineering pic.twitter.com/A31T5KB6Ym
— DEEP (@UnumSumusMare) January 21, 2025
DEEP дори се сравнява със SpaceX, но вместо да революционизира космоса, тя се стреми да преобрази изследванията на океана, както и подводната сигурност. „За глобалните военноморски сили и океанографските изследователски групи, ние сме това, което е SpaceX за космическите агенции“, твърдят от компанията.
Според президента на DEEP, Шон Уолпърт, подводни хабитати като Sentinel могат да бъдат изключително важни за глобалните военноморски сили, които проследяват критичната инфраструктура под водата.
„Голяма част от данните, които консумираме, преминават през подводни кабели“, подчертава Уолпърт. Според НАТО тези кабели пренасят над 95% от глобалния интернет трафик, а тръбопроводите за петрол и газ също остават уязвими към саботажи.
През последните години Европа е свидетел на множество инциденти, свързани с подводна инфраструктура, като саботажа на газопроводите „Северен поток“ през 2022 г., инцидента с газопровода Balticconnector през 2023 г. и щетите върху подводни кабели в Балтийско море през 2024 г.
Освен за сигурност, Sentinel може да се използва и като подводна изследователска станция за изучаване на дълбоководни екосистеми. Допълнително съоръжението може да се използва като атракция за туристи, които обичат морето.
„Нашата цел е да постигнем същото въздействие, което SpaceX има върху космическите изследвания - да направим океана привлекателен отново“, заявява Уолпърт. „Искаме да създадем платформа, която да привлече таланти, готови да работят за иновациите в морето.“
Sentinel е изградена с помощта на иновативна техника, която носи името wire-arc additive manufacturing. Шест робота с височина от 3.5 метра работят като 3D принтери, но вместо пластмаса използват метална тел, за да изградят структурата слой по слой. Този подход гарантира, че хабитатът ще издържи на огромното налягане в дълбините на океана.
„Действаме по-умно. Вместо да разглобяваме и да използваме конвенционални производствени техники, ние работим с много по-малко отпадъци“, коментира президентът Уолпърт.
Хабитатите на компанията са проектирани, за да бъдат модулни и лесни за транспортиране. Това означава, че те могат да бъдат сглобявани, разглобявани и преустройвани според нуждите.
„Можете да имате каюта на горната палуба в единия модул, а в следващия да разполагате с лаборатория“, обяснява Уолпърт.
Първото място, където ще бъде разположен Vanguard, все още не е определено, но DEEP преговаря с потенциални клиенти в Европа, Близкия изток и Северна Америка.